Začiatok novej prívlačovej sezónyZ toľkého čakania na tento dátum...

A dočkali sme sa konečne nášho dlho očakávaného dátumu 16. Jún, čas prívlače na všetkých našich kaprových vodách. Z toľkého čakania na tento dátum si človek ani nevie vybrať tú správnu rybu, ktorá by mala byť jeho cieľovou rybou. Pôjdeme po stopách kráľa hlbín alebo sa budeme snažiť nájsť toho prekrásneho strieborného rytiera? To je dilema! Treba sa rozhodnúť aj keď je to zložité. Síce mnoho z nás má jasno už dávno, ale stále je tu tá pochybnosť, zvolím si správne moju cieľovú rybu??? Pôjdem na sumce? A čo keď by lepšie bral zubáč a mám oveľa väčšiu šancu ho chytiť?

Ja v tom mám úplne jasno. Môj dlho očakávaný deň zahájim určite cieleným lovom zubáča. Veď je to moja srdcová ryba a v kútiku duše som tak povediac aj zaľúbený do tohto krásneho dravca. Veď dá sa tomu odolať, keď celú dobu čakáte kedy príde ten prekrásny kopanec do udice a vy inštinktívne seknete a nasleduje zdolávanie a vy ste nedočkavý aký to bude krásavec.

Mnoho rybárov si myslí, že je to jednoduché chytať na prívlač, keď ma vidia že zdolávam rybu a nebodaj sa fotím s nejakou väčšou rybou. Len nik nevidí to, koľko času strávim pri vode hľadaním a skúšaním mnohých nástrah. Veď na trhu ich je už také nespočetné množstvo, že človek si ani nevie vybrať tú správnu a siaha po nástrahách, ktoré sa viac rybárovi páčia ako spĺňajú nejaké požiadavky čo by mohli rybu zaujať. Dajte si záležať na radách a skúsenostiach úspešných rybárov. Veď my rybári sme takí, že sa radi pochválime čo sme chytili. A keď sa nám opätovne, na tú istú nástrahu podarí niečo chytiť, tak to prezradíme chtiac či nechtiac buď na nejakých fórach alebo podobne. Treba sa zamerať skôr na osvedčené druhy nástrah, ako na nástrahu, ktorá sa vám „iba“ páči a nič o nej neviete. Nie je však nikde zaručené, že aj na novú nástrahu sa Vám nepodarí chytiť rybu. Ak sa objaví prvý záber a nebodaj aj ryba, tak nástraha splnila svoju úlohu a vy ste si vybrali dobrú nástrahu a nemáte čo ľutovať.  Treba si však zvážiť všetky možnosti. Na čo netreba zabúdať je, že v našich vodách neplávajú samé obrovské ryby a môžem povedať, že aj vďaka nám, lebo sa ryba nepúšťa  naspäť tam, kam patrí. Ja nikomu nemám za zlé, aby si tú rybu zobral, ale treba sa zamyslieť nad tým, že netreba za každú cenu plniť mrazák a rozdávať rybu všetkým susedom. Treba vedieť darovať rybe aj slobodu a tešiť sa z každej ulovenej ryby a ešte viac sa tešiť z toho, že jej darujete život aj keď vám nesplní 3 želania ako v rozprávke...

Takže z môjho pohľadu je ideálne si vybrať lov tej ryby, čo vám spraví radosť a je tam aj šanca, že ju chytíte a spravíte si peknú chuť v novej sezóne. Ja som si moju chuť spravil na zubáčoch, keď som bol pár krát pozvaný na jedno miestne dedinské jazero, kde sa môže chytať na prívlač už od 1.mája. Takejto ponuke sa proste nedalo odolať, a tak som zvolil ako moju cieľovú rybu zubáča a veru aj úspešne. Aj keď sa nejednalo o veľké ryby, ale išlo o to, že som si stanovil svoj cieľ a vytrvalo som šiel po ňom. Pomaly som si ho napĺňal a zlepšoval sa každou ďalšou ulovenou rybou. A na prekvapenie, ryby som sa nesnažil oklamať na moje dlhoročne osvedčené nástrahy, ale skúsil som niečo nové, nová značka o ktorej som sa dozvedel tak isto z FÓRA, že v zahraničí je úspešná a u nás som sa s takým niečím ešte nestretol. Borci danú značku ospevovali, že je to nástraha čo chytá ryby úplne sama. Samozrejme to tak nie je, ale ďaleko  k tomu už nemá. Ako vystavovateľ v Trenčíne na rybárskej výstave, som sa s danou značkou náhodne stretol a zaujala ma.Bol som zvedavý čo je to zač, aká je to nástraha, aký materiál a či bude pracovať vo vode. Zaobstaral som si pár vzoriek a skúšal som to na danej vode. Záber prichádzal celkom dosť často ale nedoberali a chytali nástrahu za chvostík, čo sa aj patrične ukázalo na niekoľkých gumách, že po niekoľkom útoku malej ryby som prichádzal o chvostík ale ako náhle sa dostala ryba, ktorá mala 30cm a viac, s danou tenučkou gumou nemala už žiaden problém a nástraha končila hlboko v ústach predátora. Možno ich dráždilo a nútilo k záberu aj to, že nástraha je ochutená a mastná a pri akomkoľvek pohybe zaujme. Toto bol asi spúšťací impulz k záberu. Bol som na danej vode už 3x a zatiaľ ma nástraha nesklamala aj keď bol deň, keď som pochyboval, že príde čo len jeden záber a nie to niekoľko desiatok záberov, ktoré nezostali bez úspechu.  Vyzerá to tak, že mám v rukách novú a hlavne úspešnú a neokukanú nástrahu oproti iným rybárom a moje šance sa zvyšujú. Čo teda k tomu povedať, nebojte sa skúsiť aj niečo nové.


NOMURA RollingShad-SEXY PINK


Kolegovia, dôležité je hlavne veriť svojej nástrahe, nech sa deje čo chce a netreba striedať druh a farby nástrah. Treba skúšať max. 5 nástrah a nie že za rybačku skúsite všetko čo máte v krabičkách a každá nástraha dostane hviezdnych 5 náhodov do vody. Takto nikdy nezistíte, že je nástraha úspešná alebo nie a potom vás lov prívlačov nenapĺňa tak, ako by mal. Ja v mojich začiatkoch som nemal také možnosti sa dozvedať také informácie ako vy dnes, tak treba ťažiť z informácií od iných a hlavne z ich dlhoročných skúseností.

Prajem vám pekný začiatok sezóny a nezabúdajte prosím odkiaľ ryba pochádza, je pekné ju aj šetrne vrátiť späť do vody.

Galéria

fotka č.2341fotka č.2340fotka č.2339fotka č.2338fotka č.2337fotka č.2336


Komentáre

meno *

email *

text *

Pláva ryba vo vode? (ochrana proti spamu) *

Váš e-mail nebude zverejnený.

Gabo | 10:39 31.05.2016

16 máj??

Gabriel | 10:38 31.05.2016

16. máj????