Predstavujeme Slovenské rybárske značky : Vagasky Lures.Prívlačová značka venujúca sa ručnej výrobe nymf.

Pozdravujeme každého hrdého rybára! Dnes Vám predstavíme značku Vagasky Lures. Jedná sa o prívlačovú značku venujúca sa ručnej výrobe nymf. Na otázky odpovedá Maroš Vagasky.

Nazdar Maroš, hneď na začiatok drzá otázka, čo Vás prinútilo pustiť sa do výroby vlastných nástrah?

Po ukončení sezóny prichádzajú zimné dni, kedy človek nemôže vyraziť k vode a hľadá si nejakú záľubu. Väčšinou chlapci z partie radi muškária kým nezačne pstruhová sezóna a preto si vo voľnom čase viazali mušky a vyrábali pretekárske háčiky. Mňa skôr lákalo si vyrobiť nejakú gumenú nástrahu, nakoľko mám skúsenosti s formami, tak som sa do toho pustil a zhotovil si prvú provizórnu formu, no vtedy som ešte netušil, že to nebude len záľuba, ale aj moja práca, ktorá prešla veľmi náročnou a dlhou cestou.

Aká bola cesta začínajúceho výrobcu?

Cesta bola už ako som spomínal veľmi dlhá a náročná. Prvý odliatok som spravil začiatkom roku 2010 pri ktorom sa dalo len ťažko hovoriť o nástrahe. Moje prvotné odliatky som skúsil v apríli 2010, keď začala pstruhová sezóna. Vtedy si pamätám že po zopár náhodoch som chytil pstruha a dokonca sa neskôr ulakomila aj mrena čo ma veľmi potešilo a dalo mi to prvotný impulz k zdokonaleniu nástrahy a dať jej nejaký lepší a krajší tvar. Trvalo mi to dva a pol roka kým som prišiel k finálnej podobe, pamätám si, že som to chcel veľa krát vzdať. Bolo tam neskutočne veľa pokusov ktoré boli neúspešné a kvôli ktorým som nevedel po nociach spávať a rozmýšľal som ako to spraviť. Väčšinou keď som vyriešil nejakú vec, následne s ňou prišiel ďalší problém čo bolo veľmi demotivujúce, ale nevzdaval som sa a šiel si za svojím cieľom.

Inšpirovali ste sa pri výrobe nejakým produktom?

Áno prvotná inšpirácia vyšla z produktu , ktorý určite každý pozná. Pôvodne som si chcel vyrábať menšie nymfy ako majú Berkley. Samozrejme postupom času to prebehlo rôznym vývojom a tvarmi. Nakoľko Berkley nymfy sa mi zdali málo “živé“, tak som svoj produkt chcel “oživiť“ pričom som začal experimentovať s počtom chapadiel , ktoré vychádzaju z telíčka a tým som chcel nástrahu urobiť atraktivnejšiou pre ryby a hlavne byť iný ako ostatní výrobcovia. Celkový, konečný dizajn nástrahy bol už výsledkom mojich testov a modelovania tvarov , ktorý som prispôsoboval už podľa mojej fantázie a funkčnosti nástrahy.

Aké boli Vaše prvé výrobky? Boli ste s nimi spokojný?

Prvé výrobky sa skôr podobali na niečo čo sa zďaleka nepodobalo na nástrahu pre ryb :).Ale popravde som sa tešil z každej “potvory“ ktorú sa mi podarilo vykúzliť . Spätne keď sa tak obzriem za prvotinami sa stále pousmejem a hovorím si „a predsa si to zvládol“ a to ma stále posúva dopredu s tým , že veci sa stále dajú dotiahnúť do úspešného konca aj keď to možno na prvý pohľad tak nevyzerá.

Inšpirovali ste sa pri výrobe pozorovaním prírody, správaním sa rýb, alebo išlo čisto o improvizáciu?

Áno veľmi rád sledujem prírodu a chovanie rýb. Ryby sú asi jediná vec ktorím by som chcel porozumieť v mojom živote aj keď je to asi nemožné je to v celku podobne ako so ženami :) . Ale naspäť k rybám. V podstate pri mojej nástrahe som improvizoval a hlavne mi išlo o to, dať nástrahe pohyb a urobiť ju tým chutnou. Z časti sú tam prvky prírody, pričom základ (telíčko, klepietka a tri bočné nožicky) sú prvkami štylizovaného raka plus niečoho, čo by ju urobilo živou a to sú tie chapadla. To už je tá improvizácia .


Vaše nymfy sú známe tým, že je to ručná práca. Čo si pod tým máme predstaviť?

Takmer každý produkt ktorý je na trhu, je robený strojovo na tisíce kusov. Ja som využil moje vedomosti o materiáloch s ktorými som sa v živote stretol už na strednej škole ako kamenosochár. V podstate každá nymfa, ktorá sa zatiaľ vyrobila prešla mojou rukou od miešania materiálu, farbenie silikónu, zalievanie do foriem, vyberanie z foriem, až po samotne balenie. Formy a materiál som si robil a vymýšľal sám, samozrejme pokiaľ som k ním došiel na hlave sa mi vyskytol nie jeden sivý vlas:). Nástraha je zalievaná na dvakrát, najprv sa leje telíčko a potom zvyšok nástrahy ako chapadielka. Telíčko má svoju vlastnú zmes a chapadielka taktiež. Zmes telíčka bola prispôsobená tak, aby háčik držal čo najlepšie a aby to vydržalo aj nejakú tu rybku, čize som sa ju snažil urobiť mäkkú ale zároveň húževnatú pridaním rôznych zložiek, ktoré ma tiež pripravili o nie jeden vlas :) Chapadielka sú robené z jemnejśieho materíálu aby zo seba dali život a prinútili tak rybku k záberu. Následne to všetko je vtierané do foriem ručne. Preto to ma označenie ručná práca.

Máte nejaký testerský tím, ktorý Vám pomáha pri vychytávaní múch, alebo všetko robíte a skúšate sám?

Prvotne testy, ak to tak môžem nazvať som skúšal sám doma vo vedre ako pracuju nástrahy, keďže bola zima, inú možnost som nemal :). Ale to boli začiatky, samozrejme neskôr to bolo testované aj takým zvučným menom ako je Martin Forbak, ktorý je vicemajster v jedntolivcoch z Majstrovstiev Sveta v love pstruhov. Testujú to aj moji priatelia z teamu ktorí, taktiež podávajú skvelé výkony v športovej činnosti a mnoho ďalších skvelých rybárov.

Akým spôsobom ste dostali tieto nástrahy do povedomia ľudí a najmä obchodníkov? Určite to pri momentálnej situácii a tvrdej konkurencii nieje jednoduché...

V dnešnej dobe vládne svetom interenet, takže do povedomia nie je problém sa dostať, skôr by som povedal, že problém je to, aby daný produkt ľudia akcpetovali a prijali ho za svoj. Veľa obchodnikov sú rybári, takže prvotné známosti už boli skôr. Ohľadom konkurencie, tak tá tu je, bola, aj bude.S tým treba rátať a robiť preto všetko aby som sa konkurencie nemusel báť, ale oni mňa :)

Akými fázami rybolovu ste prešli? Aký spôsob preferujete v súčasnosti, určite to bude prívlač?

Prešiel som si takmer každým spôsobom lovu. Ako väčšina rybárov tak aj ja som začal kaprárčinou. Od kaprárčiny som prešiel na lov dravcov na rybky, to ma veľmi dlho nedržalo, tento spôsob lovu nebolo to, čo by ma napĺňalo radosťou. Neskôr som skúsil prívlač a pri tom som aj zostal. Venujem sa tomu takmer každú voľnú chvíľu, je to pre mňa asi ten najlepší relax ktorý poznám.

Pripravujete niečo do budúcnosti? Môžeme sa tešiť na nejaké nové druhy účinných nástrah?

V každom prípade sa pripravujú novinky, zatiaľ nebudem prezrádzať čo to bude, lebo je to v štádiu vývoja a ešte to chvíľu potrvá. No dúfam, že to bude už v dohľadnej dobe, ale zatiaľ nechcem predbiehať...

 

SÚČASNOSŤ

Od tohto článku uplynuli takmer dva roky, za ten čas sa veľa zmenilo ako material nástrahy tak aj samotný dizajn. Prešiel som dlhou a náročnou cestou o mesiac tomu bude už piaty rok. V prvom rade bez vás FISHERMANI by to všetko bolo zbytočné čo robím. Na FB nás je už 6.100 fans a každým dňom to pomaly, ale isto rastie z čoho mám veľkú radosť. Posielate mi fotky, píšete mi maily s vašími úlovkámi a zážitkami pri vode. Som rád že v súčasnosti vám robia radosť už aj iné produkty ktoré pre vás vyrábam.Redakcia a  Maroš Vagaský 

 

Galéria

fotka č.1539fotka č.1538fotka č.1537fotka č.1536fotka č.1535


Komentáre

meno *

email *

text *

Pláva ryba vo vode? (ochrana proti spamu) *

Váš e-mail nebude zverejnený.