Sonar Deeper. + VIDEOSonar bez displeja spárovateľný s mobilným telefónom.

Zdravím každého hrdého rybár, volám sa Ondrej Dušek a pripravil som si pre vás článok o novinke Echolot Deeper, ktorý som testoval viac ako 6 mesiacov. 
Nahadzovacie echoloty sú stále ešte pomerne novým produktom na pultoch obchodov, zároveň však je možné tieto produkty v niektorých obchodoch už zakúpiť. Vetšina z nich pracuje na princípe : sonda+ krabička s diplejom ktorého veľkosť je probližne rovnaká ako má menšie gps vybavené menšou anténu. Dnes by som vám rád predstavil ďaľší typ echolotu, ktorý nepotrebuje obrazovku nakoľko stačí iba váš inteligentný telefón.


Ako to vlastne funguje

Poslednú dobu je možné všimnúť si trend mobilných aplikácií (ďalej len app). Tomuto trendu podlieha aj rybársky trh čoho dôkazom je firma Deeper s nápadom vytvorenia aplikácie ktorá premení mobilný telefón na obrazovku echolotu. Princíp fungovania je jednoduchý, stačí si do telefónu stiahnuť aplikáciu a pomocou bluetooth sa Deeper spáruje s vaším mobilom.


Postup

Stiahnete si aplikáciu do Vášho telefónu
Zapnete bluetooth
Na displei sa Vám zobrazí "Deeper xxxx"
Spárujete obidve zariadenia 
Otvorte aplikáciu kde sa Vám automaticky načíta sonda
Po načítaní môžete začať s mapovaním vody.
(UPOZORNENIE) aby sonda vysielala signál musí byť ponorená vo vode, keď nie je ponorená pre úsporu batériu sa sonda automaticky vypne

Obsah balenia

Sonda
Neoprénové púzdro
USB kábel
Nástavec pre zásuvky
Nástavec pre autodobíjačku
3x šrób s očkom
Návod (aj.)


Testovanie a prvé dojmy

Po otvorení krabice sa musím priznať, že ma ,,prepadol´´ vcelku dobrý dojem pre veľmi estetické usporiadanie tovaru v obale. Po stiahnutí aplikácie a spárovaniu zariadení sa nám otvorí možnosť testovacej simulácie. Táto je na moje prekvapenie je táto možnosť veľmi prehľadná a ovládanie je veľmi intuitívne. Ako jedno z mála zariadení má deeper komplexnú technickú podporu ktorá aplikáciu stále zdokonaľuje, vylepšuje a prináša nové aktualizacie (v súčastnosti je aplikáca 2.0.2)

Prvý zádrhel nastáva pri prvom párovaní. Ako obykle som odmietol čítať manuál a pokúšal som sa sondu s deeprom spárovať sám. Kým sa sonda nabíja, vysiela signál a je možné ju spárovať avšak pri vode sa to nedá (na čo som prišiel az po riadnej chvíli – dal som ju do vody).

Samotné testovanie prebehlo na všetkých typoch vôd, počnúc malých zarastených rybníkov, hbšie štrkoviská až po prudko tečúce rieky. Zároveň som ho testoval aj v rôznych poveternostných podmienkach, v teple, silnom vetre, lejaku aj keď pri tom poslednom sa priznám, že vzhľadom na odolnosť môjho telefónu voči vode som sa trochu bál. Dôvod prečo som skúšal Deeper v rôznych poveternostných podmienkach bola moja zvedavosť na silu spojenia, rýchlosť prenosu informácií do mobilu.

Ako výsledok musí uviesť, že dochádzalo k určitým stratám signálu pri vysokých vlnách avśak túto chybu odstránila aktualizácia. Zároveň som si po aktualizácii všimol lepšieho vykreslovania detailov ako je napríklad bahno na dne, tráva atď...

Po viac ako pol roku testovania prišiel čas zhodnotiť výkon Deeperu.

Nevýhody

Keďže väčšina testerov uvádza len benefity produktu, ja začnem z opačnej strany.

Váha – Deeper mi bol prezentovany ako nahadzovací echolot primárne určený k prívlači, feedru alebo lovu na plavák. Práve z tohoto dôvodu ma zarazila jeho váha oproti konkurencii : 94g. Feedristi by si ešte s touto váho poradili ale máloktorý prívlačiar si so sebou nosí ešte prút ktorý by zvládol nahadzovanie echolotu o tejto váhe (s vynimkou prívlačiarov preferujúcich ťažkú prívlač)

Farba – Aj keď čierna farba je ,,inn´´ pri vyšších vlnách je táto farba ťažko viditeľná, výrobca už však avizuje dodanie viečko s výraznejšími farbami.

Klady – Deeper nie je dokonalý ale po polročnom testovaní môžem s kľudným svedomím vyhlásiť, že za pol roku môjho testovania urobili výrobcovia veľkmi kvalitnú prácu či už na výrobe samotnej alebo na odstraňovaní nedostatkv. V našich končinách sa s takýmto prístupom stretávame len pri veľmi malom množstve produktov.

Bezporuchovosť – Aj keď sa zdá tento aspekt samozrejmým, opak je pravdou. Nahadzovacie echoloty sú stále novinkou a podľa informácií predajcov je viac ako 30% z nich reklamovaných kôli technickej závade. Nakoľko som komunikoval s niekoľkými predajcami tak sa mi podarilo zistiť, že Deeper má v priemere 7% reklamovaných ks pričom sa vždy rieši výmenou kus za kus.

Praktikosť - Osobne sa mi veľmi páči nápad spárovania echolotu a telefónu s ktorým sa v dnešnej dobe dá spojiť už pomaly čokoľvek. Je to nový prístup minimalizácie výbavy ktorú rybár so sebou musí nosiť. Za zmienku stojí aj neoprénové púzdro chrániace sonar pred poškodením

Kompatibilita - Balenie disponuje s kompatibilnou nabíjačkou s dvomi slotmi čo umožňuje nabíjanie mobilného telefónu a sonaru v rovnakom čase. Zároveň sa mi ho podarilo spárovať s viacerými mobilnými telefónmi rôznych značiek.

Materiál - Tu by som iba poznamenal, že obal je vytvorený z odolnejšieho plastu schopného odolať aj prudším nárazom.

Ďaľšie vlastnosti a funkcie

V tejto sekcii by som sa rád pristavil pri niektorých vlastnostiach sonaru ktoré by som klasifikoval ako dvojsečné alebo pri ktorých si nie som istý či je to plus alebo mínus pre Deeper.

Tvar

Gula sa na prvý pohľad javí ako ideálny tvar, žiadne hrany, zníženie rizika poškedeného tovaru a dobré vpasovanie do dlane. Taktiež na rozdiel od konkurencie sa vždy zastaví v správne polohe čo je prejavom dobrého vyváženia. Pri konkurencie korá má tvary podobné lodičkám sa mi stávalo, že sa pretáčali alebo zamotávali pri nahadzovaní a nemohli teda pracovať správne. Zádrhel nastáva pokiaľ chcete sondu rýchlo vytiahnuť z vody. Nehydrodynamický tvar, vyššia hmotnosť a vetší ponor dávajú v súčte pomerne silný odpor.

V krabici dostanete tlačený manuál avšak žiaľ iba v anglickom jazyku. V tomto prípade však výrobca znovu vychádza v ústrety a kompletný manuál v Češtine a Slovenčine je možné volne si ho stiahnuť, povedzme si ale niečo aj o funkciách tohoto sonaru.

História - Veľmi užitočná funkcia ktorá vám umožňuje si opätovne prehliadnuť si relief dna ktorý echolot zaznamenal počas posledných 15tich minút.

Kalendár/prepojenie so sociálnymi sieťami - Niekedy je menej viac a platí to aj v tomto prípade, tieto funkcie považujem za takmer zbytočné (pre pripojenie k sociálnej sieti je samozrejme nutné pripojenie k internetu).


Fotoaparát - Funkcia vás presmeruje na fotoaparát vášho telefónu. Podľa môjho názoru je to funkcia ktorá je zbytočná a mohla byť kľudne vypustená.

Počasie - Veľmi užitočná funkcia. Jej presnosť je porovnateľná so samostnými aplikáciami špecializovanými na predpoveď počasia (napr. Meteor) pomocou gps ktoré je nutné zapnúť. Deeper je schopný predpovedať počasie na 5 dní je však nutné mať povolený internet v telefóne.

Poznámky - Táto funkcia umožňuje viesť si akýsi denník či poznámky. Je možné ich doplniť o fotku, popis, lokáciu atd. Ja osobne som poznámky používal len pre zapisovanie poznatkov počas testovania.

Mapy - Služba na určenie polohy, lovných miest atď... Využíva Googlemaps a tím pádom Vás nájde po celom svete. Jej služby využiteľné pre lokáciu na neznámych revíroch prípradne v zahraničí. Nutnosť pripojenia k gps.

Start imaging – vykreslovanie dna - Na začiatku ponúkala aplikácia iba základné vykreslovanie dna bez možnosti zabezpečenia jeho štruktúry. Posledná aktualizácia pridala ďaľšie zobrazovanie. V súčastnosti máme na výber zo základného zobrazenia – celý reliéf jednou farbou, bez členenia z detailného zobrazenia ktoré nám zobrazuje i štruktúru : zelená – rastliny, svetlo oranžová – tvrdé dno, následne tmavšie odtiene znázorňujúce mäkší podklad (bahno, nános lístia, aťd...)

Nastavenie

Deepert má pomerne širokú škálu možností nastavenia. Jeho menu je priehladné a intuitívne. Je možné nastavovať jednotky (metrické, Farenheit...) a frekvencie (90kHz – široký uhol vyžarovania / 290kHz úzky uhol vyžarovania). Ďaľšia možnosŤ je alarm hĺbky (minimálny/maximálny) samozrejme alarm rýb (malé, veľké,  stredné – tu by som uvítal možnosti popisu rozmerov rýb) ďalej zmieňovaná história, jas obrazovka a simulácia.


Súboj v praxi

Dlhšiu dobu som rozmýšlal ako overiť správnosť zobrazovania deeperu a jeho konkurencie. Riešenie je jednoduché, do karabínky lanka (doporúčam používať vždy kôli možným útokom dravcov, hlavne šťúk) som pripojil obe sondy. Deeper vykresloval pozvolne stúpajúce dno z 1,9m do 1,4m.  Konkurenčný výrobek zobrazoval zvlnený reliéf často s hĺbkami až 5,6m. Bol som takýmito veľkými rozdieľmi prekvapený, preto som prechádzal dno markerom a zobrazenie Deeperu bolo správne (+/- 10cm). Rušenie signálu som vylúčil následným použitím každej sondy samostatne. Konkurenčná sonda tak išla už po druhý krát na reklamáciu.

Hodnotenie

Deeper je prvý svojho druhu a tak nie je moc moc možné ho porovnať s väčším počtom konkurenčných produktov. Jediná možnosť porovnávania sa ponúka s konkurenciou využívajúcou samostatný prijímací systém a obrazovku. Za predpokladu, že si zabezpečíte púzdro na telefón ktoré je možné upnúť na predloktie (otázka pár €) javí sa mi deeper praktickejší keďže mám obe ruky volné k manipulovaniu s prútom a zároveň som schopný sledovať display. Výhodou zobrazovania na telefóne je lepšie rozlíšenie než má display iného echolotu čo je zapríčinené aj kvalitou displejov mobilných telefónov. 

Za pol roka testovania Deeperu som ušetril značné množstvo energie a to hlavne na menších zarastených vodá, kde nie je možnosť použiť čln a marker je náročný hlavne kôli prekážkam.

Na môj vkus sa sonda dlho páruje s telefónom (10-30) sekúnd, samozrejme potom je toto spojenie trvalé (pri konkurencii som sa stretával s občasnými výpadkami spojenia). Sonda sa zároveň sama vypína po dvoch minutách od vybratia z vody. Počas cca 30tich použitia (používal som ich od 15min do 4h) som stratu signálu zaznamenal len cca 2x pričom v oboch prípadoch som mal slabú baterku čo považujem za príčinu straty spojenia z tohoto dôvodu odporúčam nabiť si telefón pred použitím deeperu. Výdrž batérie sondy je naozaj extrémna 4-5h! čo je vzhľadom na zapnuté bluetooth značná výdrž aj v porovnaní s výdržou telefónu so zapnutým bluetooth.

Myslím, že kvalitný sonar na najvyššej úrovni spárovaný s mobilným telefónom je novinka na našom trhu a vzhľadom na aktívnu prácu výrobcu na odstraňovaní chýb môžem povedať, že kvalita Deeperu je vysoká a predstavuje špičku k tomu čo sa v tomto segmente dá na trhu kúpiť.

Ak Vás táto téma zaujala, nezabudnite si pozrieť aj video v českom jazyku

Video sa spustí po kliknutí na PLAY

Galéria

fotka č.1263fotka č.1262fotka č.1261fotka č.1260fotka č.1259fotka č.1258fotka č.1257fotka č.1256fotka č.1255fotka č.1254fotka č.1253fotka č.1252fotka č.1251


Komentáre

meno *

email *

text *

Pláva ryba vo vode? (ochrana proti spamu) *

Váš e-mail nebude zverejnený.