Škola prívlače : 2.Základ výbavy každého rybára – udica. Ktorá je tá naj na dravcov?Peter vám poradí ktorú udicu zvoliť ku ktorému dravcu.

Tak ako som vám v predchádzajúcom článku naznačil, v tomto článku sa budeme trošku venovať vhodne zvolenému náradiu a začneme od udíc. To je asi tá najhlavnejšia vec a na nej si treba dať obzvlášť záležať, aby sme si zvolili ten najvhodnejší prút  - udicu. Už som spomenul, že na každého dravca potrebujeme inú udicu s inými parametrami.

Takže ako prvé sa treba rozhodnúť na akú cieľovú rybu sa idete zamerať, akú chcete loviť. Toto je asi tá základná a prvá otázka, ktorú si musíte zodpovedať. Keď už budete rozhodnutý čo je vaším cieľom, tak si môžete začať hľadať tú správnu udicu možno aj pomocou mojich rád a skúseností.


Udica na malé dravce?

Začneme od najmenších dravých rýb ako je ostriež, jalec, pstruhy. Samozrejme každému pasuje niečo iné, tak sa vám budem snažiť napísať nejaké to rozmedzie  a čo je vhodnejšie pre vás, tomu sa prispôsobíte. Keďže sa ideme venovať menším dravým rybám, tak aj naše náradie bude pozostávať z jemnejších vrhacích záťaží a samozrejme aj dĺžok. Tak takémuto spôsobu chytania sa hovorí aj UL PRÍVLAČ. Každý asi hneď pochopil čo to znamená Ultra Light a v preklade je to extra jemné. Toto sú udice s menšou vrhacou záťažou. Na tieto dravce je teda vhodná udica s vrhacou záťažou od 1g do 7g prípadne 10g. V prípade, že sa nám zdá, že táto gramáž je moc malá a očakávate, že budete chytať ryby väčších rozmerov, tak môžete siahnuť po udici s gramážou od 5g do 15g ale to je už dosť tvrdá udica a už pri takej tvrdosti si nevychutnáte pôžitok s ťahania ryby. Čo sa týka dĺžky udice, tak tu by som odporúčal pri takýchto gramážach od 2,1m do 2,4m a tí, čo preferujúradšej dlhšie udice, tak max do 2,6m ale to je už strop. Samozrejme záleží aj na tom, akú dĺžku vám vaše prostredie dovolí.


Udica na zubáča?

Tak toto je asi moja naj téma, na ktorú sa ma ľudia pýtajú. Aká udica je najvhodnejšia na tohto opálovo-okého krásavca? Tí, čo ma poznajútak vedia, že sa špecializujem na lov práve tejto ryby. Mám svoje parametre dosť jasne dané a viem čo chcem, a čo všetko musí spĺňať práve takáto udica. Ale ako som už písal každému znás niečo iné pasuje do ruky ale dosť rybárov, ktorým som poradil s výberom udice si pochvaľovali, že je to presne to, čo potrebovali. A poďme teda k samotnej udici. Dosť rozhodujúce je, na akej vode chytáme v akej hĺbke a hlavne s akou gramážou. Sú vody, kde je potrebné používať aj 35g a dokonca aj viac ale to hlavne pri chytaní z člna, lebo takúto gramáž nedokážeme odlepiť od dna a spraviť nejaký ten skok s nástrahou. Najčastejšie sa chytá na vodách do 8m a tak stačí používať  gramáž do 10g a + gumená nástraha 5-7g. Treba si spočítať teda odhadzovanú gramáž. Keď sa bude pohybovať ako na tomto uvedenom príklade okolo 15-17g tak si treba zvoliť vrhaciu gramáž udice niekde tak, aby bola táto vami vypočítaná hodnota približne v strede. Teda v tomto prípade by mala mať udica vrhaciu záťaž niekde od 7g do 25g samozrejme plus – mínus niekde okolo. Každý výrobca robí iné kombinácie gramáži ale mali by ste tú vašu mať niekde v strede. Čo sa týka dĺžky udice, pri chytaní z brehu odporúčam od 2,7m do 3m a pri chytaní z člna od 2,1m do 2,7m. A čo sa týka tvrdosti udice pri chytaní na JIG treba zvoliť tvrdšiu a rýchlejšiu akciu.


 
Udica na šťuku?

Tak pri šťuke to je už o niečom inom. Šťuka sa vyznačuje veľkou bojovnosťou až do poslednej sekundy zdolania, a preto si na takúto rybu treba zaobstarať už silnejší prút ako na zubáča aj keď netvrdím, že na zubáčovú udicu je problém zdolať aj väčšiu šťuku, ale nie je to už to správne a udica dosť trpí. Tu môžeme zvoliť tvrdší prút. Samozrejme aj tu záleží na akú ťažkú nástrahu budeme chytať, ale tu sa môže pohybovať gramáž udice od 15g do 35g alebo až do 45g a máte aj pekný pôžitok zo zdolávania ulovenej šťuky. Dĺžka udice tu nie je až taká podstatná. Pri love šťuky treba radšej zvoliť dostatočnú vrhaciu záťaž. Udica by mala byť mäkšia od zubáčovej z dôvodu šťučích výpadov a výskokov, takáto udica vám odolá pretrhnutiu vlasca a prípadnému strateniu ryby. Udica na hlavátku?

Tak lovu kráľovnej našich vôd sa asi nie každý bude venovať ale je to podobný dravec ako šťuka ale ešte s oveľa väčšou silou a o mnoho väčšími výpadmi. Tak aj zvolená udica by mala byť prispôsobená na takúto silu a musíme stým rátať,že hlavátka využije aj silu prúdu. Udica môže byť s gramážou do 80g a nič stým nepokazíte a charakter udice je tak isto lepšie použiť mäkšiu udicu na odolanie výpadov. Dĺžka udice môže byť od 2,7m do 3m.Udica na sumca?

Tak sumec je najväčší dravec v našich vodách, a tým pádom aj tvrdosť udice bude najväčšia,keď aj nástraha bude patrične prispôsobená na takúto rybu. Tak tu sa netreba báť  použiť  gramáž 80g ale pokojne až do 120g. Čo sa týka dĺžky udice, to záleží na vás ale treba sa zamyslieť nad tým, keď si vyberiete udicu s dĺžkou 3m ako si budete vedieť pritiahnuť rybu na vylovenie. Ryba bude dosť ďaleko od brehu a keď budete udicu moc zakláňať za seba aby ste rybu dostali na dosah, hrozí zlomenie alebo poškodenie udice. Z tohto dôvodu treba zvoliť kratšiu udicu s rozmerom okolo 2,4m a max 2,7m.

  Tak toto sú moje životné skúsenosti a postrehy. Dúfam, že vám tieto moje rady pomôžu pri správnom výbere udice na daný druh ryby. Prajem vám šťastný lov a veľa pekných zážitkov od vody. 


Petrov zdar

Matúš Nemec

autor článku je tiež zakladateľom facebookovej skupiny Škola prívlače Matúša Nemca

Galéria

fotka č.2109fotka č.2108fotka č.2107fotka č.2103


Komentáre

meno *

email *

text *

Pláva ryba vo vode? (ochrana proti spamu) *

Váš e-mail nebude zverejnený.

Matus | 18:27 28.12.2015

Stano:Vlepená špička mne sa až tak neosvedčila a nemám ju v obľube ale taká udica sa používa pri menších nástrahách aby záber bolo dostatočne vidieť. To ti zabezpečí vlepená jemnejšia spička a telo udice je tvrdšie aby sedel zásek.

Stano | 21:04 10.12.2015

Super článok, mňa by ešte , ale zaujímalo pri ul a pri zubáčoch kedy využívať prúty s chvejivou (vlepenou špičkou) a kedy celoblank ?

Redakcia Hrdý Rybár | 00:00 07.12.2015

ďakujeme za postreh, s článkami začíname a veríme, že sa v ich kvalite budeme stále zlepšovať :)

Štefan | 15:04 29.11.2015

Pekný článok len by som zredukoval používanie slovíčka TAK a to hlavne na začiatku vety prípadne ho úplne vynechal. Hneď to bude krajšia štylizácia a lepšie sa to bude čítať.