škola kapráriny 13: Lov kaprov plavákom…Už ubehlo veľa rokov od mojich rybárskych začiatkov...

Už ubehlo veľa rokov od mojich rybárskych začiatkov, ale spomienky zostávajú v pamäti dobre uložené. Ani neverím, že je to už toľko rokov späť, keď som ako malý chlapec podľahol čaru rybárstva. Ak patríte do skupiny rybárov, ktorí už majú odchytané niekoľko rokov – možno aj desiatok rokov, určite si pamätáte ako ste ako malý chlapec/dievča začínali  a ako ste sa zabávali alebo trápili s prvým prútom – ak sa to tak dalo nazvať. Ak patríte do skupiny rybárov, ktorí práve začínajú alebo hľadajú typy a pomoc ako začať, tak práve tento článok patrí Vám – ale ak ste rybár, čo sa rád priučí a odpozerá nejakú radu, tak je určený úplne pre všetkých, lebo my rybári sa učíme neustále…


Začínal som ako každý, tým najjednoduchším spôsobom lovu – LOVOM NA PLÁVANÚ. Ešte dodnes mám odložený svoj prvý 3 metrový bič, na ktorý som najprv lovil menšie ryby ako belice, plotice, ostrieže, karasy. Ale ako som rástol, tak sa mi darilo loviť aj väčšie ryby ako liene, karasy okolo 40 cm a už aj prvé kapry. Práve kapry mi učarovali najviac svojou bojovnosťou a postupom času som sa stal univerzálnym kaprárom :-).

Čo je lov na plávanú a čo potrebujeme pri love kaprov na plavák?

Je to technika lovu, pri ktorej nám signalizuje záber plavák. Či už sa rozhodnete loviť biele ryby alebo kapry – je to spojenie rybára, prútu, plaváka, nástrahy a ryby a preto si musíte vybrať ten správny plavák – či už budete loviť na bič, deličku alebo na match prút.

Na začiatok si musíte vybrať správne náradie na lov – prút by som odporučil buď bič o dĺžke 5 – 6 metrov, alebo match prút. Pre začiatočníkov je jednoduchší lov s bičom, pretože sa s ním ľahšie pracuje. Je vhodný pri love rýb pod brehom. Jeho nevýhodou je práve zdolávanie väčšej ryby – napr. kapra, pretože bič má svoju dĺžku plus dĺžku vlasca a preto ak sa chcete vyhnúť strate pekného úlovku, použite gumu, ktorá Vám pri zdolávaní pomôže tlmiť výpady kapra. Lov s bičom je fakt zábava a ja osobne používam túto techniku pri love kaprov v zime a v chladnej vode. Lov s match prútom - obvykle sú v dĺžkach 3,3 až 5,2 metrov s očkami a vrhacou záťažou v rozmedzí 5 – 20 gramov. Tieto prúty sú určené pre lov s plavákom osadené navijakom s plytkou cievkou. Ak sa rozhodnete pre lov týmto prútom, tak môžete použiť ako plaváky wagglery – angličáky.


Prípadne pri love plavákom môžete použiť aj prúty – Bolonézy. Bolonézky sú dlhšie prúty, ktoré sú osadené menšími očkami a sú jemné. Sú super pri love s plavákom. Stačí osadiť menší navijak, jemný vlasec a môžete začať loviť. Obľúbené pri love plavákom sú aj deliace prúty – deličky, ale tie využívajú skôr rybári, ktorí sa venujú závodom v love rýb. Delička je ako bič, len je dlhá – cca 8 – 15 metrov a vyžaduje si trošku viac trpezlivosti a učenia. Dá sa s ňou loviť tak v tečúcej vode ako aj v stojatej.

Vlasce – lov na plávanú je lov jemnou technikou a preto odporúčam použiť jemné vlasce. Základný vlasec môžete použiť aj pevnejší – napr. 0,20 mm priemer, ale nadväzce by mali byť jemné silonové – napr. 0,10 – 0,14 mm. Záleží od toho, v akom období lovíte. Ak budete loviť na plávanú kaprov v lete, môžete použiť trošku pevnejšie nadväzce prípadne nadväzce z jemnej spletanej šnúrky, pretože kapry sú v tomto období aktívne a dosť silné. Ak budete loviť v zime, alebo v chladnej vode, tak by som odporučil jemné nadväzce – postačí priemer silonu 0,10 - 0,12 mm. Nemusíte sa báť, že Vám každý kapor odtrhne vlasec, pretože kapry sú v chladnej vode menej bojovné (sú v úspornom režime) a správnym zdolávaním sa určite zabavíte a úspešne rybu zdoláte.

Háčiky – pri love na plávanú odporúčam použiť malé háčiky – veľkosť 12 – 22 – záleží od výrobcu. Ak budete cielene loviť kapríkov, tak trošku pevnejšie, ale nemusíte sa obávať, že by sa Vám ryby vypínali – hlavne nezabúdajte na ostré háčiky. Dokonca v zime veľmi rád používam mikro háčiky – bez problémov dokážem nimi zdolať aj 50 – 60 cm kapra. Dôležitá je ostrosť háčika a technika zdolávania. Ak budete trpezlivý, tak rybu určite zdoláte.

Drobná bižutéria – sem by som zaradil drobnosti ako broky na vyváženie plaváka, rôzne zarážky, odháčkovače na malé háčiky, bužírky, svietiace tyčinky na lov po tme  – drobnosti, ale dôležité na lov :-).


Plaváky – keďže lov na plávanú je lov s plavákom, patrí medzi najdôležitejšiu časť našej výbavy a zároveň je aj našou signálkou záberu ryby. Na lov môžete použiť rôzne typy a veľkosti plavákov. Klasické menšie alebo väčšie plaváky alebo preplavné plaváky. Ja rád lovím na malé plaváčiky a blízko brehu – klasické plaváčiky menších aj veľkých veľkostí môžete použiť či už na stojatých vodách alebo na tečúcich vodách. Klasické plaváky – sú jednoduché – sú buď guľatého tvaru alebo rovné – tyčinkové. Vrch plaváka tvorí anténka (pri väčších plavákoch vymeniteľná kvôli použitiu svietiacej tyčinky – lov po tme), telíčko je rovné alebo guľaté a spodok plaváka tvorí opäť anténka. Pri navliekaní na vlasec sa vrchná časť plaváka prevlieka cez malé očko alebo otvor v plaváku, spodná časť plaváka sa väčšinou pripevňuje pomocou bužírky. Hĺbku lovu si musíte prispôsobiť ručne – pohybom plaváka hore alebo dole. Ak sa rozhodnete pre lov takýmto plaváčikom na riekach, tak odporúčam lov blízko prekážok alebo lov pod vymytým brehom alebo pri koreňoch, prípadne rôzne zátoky – toto sú miesta ktoré obľubujú kapríky. Ak budete loviť na stojatej vode alebo na ramenách rieky, kde voda stojí, tak lovte plavákom pri prekážkach, leknách alebo pri trávach – aj blízko brehu.

Ak sa rozhodnete pre lov kaprov vo väčšej vzdialenosti, tak odporúčam použiť anglické plaváky – angličáky (wagglery). Je to druh plaváka, ktorý ma pretiahnuté telíčko, na spodku plaváka sa nachádza očko. Z druhej strany telíčka vychádza dlhá tyčka, ktorá je zakončená väčšinou vymeniteľnou anténkou. Používame ho pri love s Match prútom, na vodách, kde je treba kapry hľadať vo väčšej vzdialenosti – napr. jazerá, vodné nádrže. Ale tento druh plaváka sa dá použiť aj v pomaly tečúcej vode. Jeho výhodou je, že s ním dokážete nahodiť do vzdialenosti aj 80 metrov. Ideálny lov na angličák je vo vzdialenosti cca 25 – 35 metrov – tu odporúčam použiť plavák cca 7 – 10 g. Ak je počasie veterné a chcete loviť týmto spôsobom, potom je potrebné použiť väčší angličák – cca 15 gramov.

Ak by ste sa rozhodli pre lov kaprov na deličku, potom môžete použiť plaváky od 1g až po plaváky gule alebo lízatká o hmotnosti 15 – 20 gramov. Pri tomto love je dôležité udržať návnadu na rozhraní prúdu a tíšiny, alebo na rozhraní dvoch prúdov, prípadne prechodu z rovného dna do hlbočiny. Takto loviť v riekach možno s plavákmi väčšej hmotnosti – napr. plavákmi GULA – plavák oválneho tvaru, dobrý do stredného prúdu. Ak chcete loviť v silnom prúde deličkou, tak potom treba použiť listové plaváky – lízatká. Lízatká sú jemné, majú vysokú nosnosť a malý odpor vody. Ja osobne nelovím na deličku, ale skúsil som zopár krát :-).

Pri love na plávanú netreba zabudnúť na krmivo. V obchodoch nájdete kopec hotových produktov, ktoré stačí len dobre spojiť s vodou, prípadne doplniť nejakou chuťovkou, farbou a pod. Pri love kaprov na plávanú skôr odporúčam počas sezóny použiť ako krmivo napr. jemnú kukuričku alebo repku olejnú. Repka je skvelá a obsahuje veľa olejov, ktoré kapry milujú. Stačí ju doma uvariť a aj so šťavou, ktorú pustí použiť na kŕmenie. Ak budete loviť v hlbšej vode blízko brehu, tak je to super krmivo. Nebojte sa kľudne prikŕmiť aj menšími peletami alebo boiliesom.


Ak Vám na lovnom mieste ryby neberú, tak skúste na brehu nazbierať hlinu – zmiešajte s krmivom a nahádžte do vody. Vytvoríte kal, ktorý priláka ryby na Vaše miesto. Je pravda, že pri love na plávanú počas teplých dní budú vašu nástrahu atakovať menšie ryby – biele ryby, ale nenechajte sa odradiť. Ako tip Vám odporúčam kŕmiť jedno lovné miesto, kde sa stiahne biela ryba a na úplny okraj kŕmenia, alebo aj tesne mimo umiestnite Vašu nástrahu, pretože kapry – najmä tie väčšie jedince sa zvyknú kŕmiť a zdržovať na jeho okraji. Ak vystihnete v letnom počasí ochladenie a vietor, tak si môžete perfektne zachytať aj väčšie kapry.

Ako nástrahu môžete použiť červy, rôzne cestá, rohlík, kukuricu, cestoviny, rôzne mini-pelety alebo aj boilies menších priemerov – cca 10 – 13 mm. Ak lovíte v studenej vode v zime alebo na jar, tak použite živú nástrahu alebo aj kombináciu nástrah, kde bude živý červ. Ak budete loviť počas sezóny v teplejšej vode alebo cez leto, tak potom stačí nastražiť zrnko kukurice, mini-peletku alebo boilies.

Určite nazabudnite na podberák. Postačí Vám menší guľatý podberák, ale pre prípad majte so sebou aj veľký podberák, pretože aj lovom na plávanú môžete uloviť kapra 10kg a väčšieho. Najmä lov v noci pomocou plaváka blízko brehu dokáže priniesť nádherné úlovky kaprov. Samozrejme, ak Vás láka lov po tme – v noci, tak si pribaľte aj svietiace tyčinky.


Nech sa Vám priatelia darí :-) prajem veľa úspechov a pekných úlovkov

PS: ak máte nejakú otázku alebo chcete poradiť, tak na facebooku ma nájdete v skupine – Škola kapráriny Daniela Brena. Kľudne mi napíšte – rád poradím

PETROV ZDAR

Váš hrdý rybár Daniel Břeň


 

Galéria

fotka č.2352fotka č.2351fotka č.2350fotka č.2349fotka č.2348


Komentáre

meno *

email *

text *

Pláva ryba vo vode? (ochrana proti spamu) *

Váš e-mail nebude zverejnený.