Škola kapráriny: 11. Feeder a kapryLov kaprov feedrom

Kapry možno loviť rôznymi spôsobmi, no ja by som Vám chcel v tomto článku priblížiť lov kaprov jemnou technikou a tou je lov na feeder. Táto technika lovu prináša krásne úlovky a dajú sa ňou uloviť naozaj nádherné kapry. Ak chcete loviť feedrom naozaj krásne a veľké kapry, potom musíte opustiť známu klasiku.


obrázok č. 1 - feeder prút pripravený na lov kaprov (s použitím kŕmidla a plávajúceho rohlíkového boilies)

Určite ste už pri vode videli mnoho športových rybárov, ktorí lovili práve feedrovým prútom. Feedrovým prútom sa loví tak, že si pripravíte do kŕmidla vnadiacu zmes, doplníte ju červami, prípadne použijete kukuričku z plechovky a chytáte. Môžete tak loviť pleskáče, plotice, karasy, podustvy, kapríky  a aj iné druhy rýb, ale ak chcete loviť cielene kaprov, tak musíte tento jednoduchý lov pre zábavu zmeniť a musíte si vziať ponaučenie od čistokrvných kaprárov a vnadiť spôsobom ako oni – musíte vymeniť kŕmidlové zmesi za hrubý partikel, drobné boilies a hlavne pelety. Tiež sa dajú použiť špeciálne vnadiace zmesi na lov kaprov – napr. method mixy, ale odporúčam tieto zmesi používať vo veľmi obmedzenom množstve. Celkom jednoduchá a moja obľúbená metóda lovu kaprov s kŕmidlom je lov s peletami typu Expander. Ak nechcete meniť svoje návyky pri love feedrom a chcete loviť kŕmidlom, tak tieto pelety sú určené priamo na takýto lov, pretože sú iné ako ostatné a po namočení sa nerozpadávajú, ale sa nafúknu a zmäknú. Dajú sa nastražiť priamo na háčik a nemusíte ju umiestňovať mimo háčika alebo môžete použiť gumenný krúžok, do ktorého peletu pripevníte. Stačí ich na hodinu dve namočiť do vody, nechajte ich odstáť – počas tejto doby pelety zmäknú a nafúknu sa. Treba ich nechať odkvapkať, vložte ich do uzatvárateľnej nádoby a vložte do chladničky. Tieto pelety si pripravte deň pred lovom. Do kŕmidla ich naberáte podobne ako vnadiacu zmes – ak použijete pelety s rybacou príchuťou, určite budú kapry za nimi šalieť. Tieto pelety môžete použiť najmä pri love na klasickú vzdialenosť. Na takýto lov Vám postačí klasický feeder prút Medium. Lov na pelety funguje skvele na stojatých aj tečúcich vodách.


obrázok č. 2 - môj obľúbený spôsob pri love na krátku vzdialenosť - na špičku (jeseň-zima)

Kapry na feeder môžete loviť aj na klasické pelety, ktorých je na našom trhu množstvo, stačí si len vybrať veľkosť peliet, príchuť. Pri love na klasické pelety odporúčam použiť silnejšie prúty – Heavy, pretože týmito peletami môžete loviť aj na eľké vzdialenosti – cca 100 – 120 metrov. Ja osobne používam pri love na feeder pelety vo veľkosti 6 – 12 mm a určite si musíte vybrať pelety, ktoré sa rýchlo nerozpúšťajú, pretože vtedy by sa nám na lovné miesto nasťahovali menšie ryby a lov kapra by bol takmer nereálny. Takže si vyberte pelety, ktoré majú dobu rozpustnosti cca 2 – 3 hodiny – to je postačujúca doba na lov kapra, pretože pri love na feeder očakávame záber cca do 30 minút. Pri love s tvrdými peletami použite nastraženie mimo háčika. Je to spoľahlivý lov takisto ako pri love kapra kaprovými prútmi.

Ak sa rozhodnete kŕmiť peletami a aj loviť peletami na feeder, tak použite na kŕmenie kŕmnu raketu – veľmi obľúbená je Spomb raketa, do ktorej sa jednoducho aplikuje kŕmenie, počas hodu nič nevypadne a má výborné letové vlastnosti. Ak si vyberiete menšiu verziu Spomb rakety, tak nemusíte so sebou brať k vode ďalší – kaprársky prút, ale postačí Vám napr. Medium feeder prút. Do takejto kŕmnej raketky môžete použiť krmivo mix, môžete použiť napr.  kukuricu, pelety, boilies, repku, jačmeň – prípadne môžete krmivo zaliať boostrom.


obrázok č. 3 - Spomb raketa - super vec na kŕmenie lovného miesta

A čo lov kaprov na feeder z väčších vzdialeností? Nieje problém...
Lov kaprov vo väčšej vzdialenosti je v niekoľkých smeroch vždy náročnejší, zvlášť keď chceme loviť na feeder. Čím lovíme ďalej od brehu, tým sa znižuje citlivosť signalizácie , horšie sa zasekáva a klesá aj presnosť pri nahadzovaní a vnadení. Čím budete presnejší, tým máte väčšie šance na úlovok krásneho kapra. Kapry dokážu brať naozaj opatrne a to najmä veľké a prefíkané kapry. Pomocou feedra môžete loviť aj s väčšími nástrahami mimo háčik, takisto aj na červy, kukuricu alebo aj kúskom pečiva, príp. pelety, alebo malé priemery boilies. Ak sa rozhodnete loviť kapry na feeder vo väčšej vzdialenosti, tak odporúčam kŕmenie zopár dní vopred na lovnom mieste – nezabudnite na presné kŕmenie. Nepodceňujte ani kvalitu prútov. Ak budete loviť kapry na stojatých vodách, tak môžete použiť prúty Medium. Ak by ste lovili napr. na súkromných vodách, kde sú veľké kapry, tak radšej použite prút s označením HEAVY. K tomu prispôsobte navijak o veľkosti 4000 s väčšou cievkou. Pre lov v stojatej vode postačí priemer vlasca cca 0,22 – 0,24 mm, môžete použiť aj tenšiu splietanú šnúrku s priemerom do 0,10 mm. Kŕmidlá pri love vo väčšej vzdialenosti vynechajte, použite napr. oválne olovká s obratlíkom, ktoré dobre sedia a majú dobré letové vlastnosti.

Ešte v krátkosti spomeniem lov v chladnej vode. S feedrom môžete loviť kapry počas celého roka a teda aj v zime. Len treba rátať s tým, že v zime kapry moc nevyhľadávajú potravu a len veľmi málo menia svoje stanovište. Musíte poznať danú vodu a musíte vedieť, kde sa ryby v zimnom období zdržiavajú. Zimné zábery bývajú veľmi opatrné a jemné a preto odporúčam používať jemné náčinie, jemné vlasce a malé kúsky nástrahy – výborná je kombinácia malej kukuričky a hnojového červíka. Možno si myslíte, že jemné ťukance spôsobujú len menšie ryby, ale po záseku môžete zostať milo prekvapení J.


obrázok č. 4 - pri love na riečke je super method kŕmidlo, ktoré v miernom prúde udrží kŕmenie a nástrahu na lovnom mieste :-)

Feeder odporúčam použiť najmä v období, keď kapry dokážu brať naozaj veľmi jemne a opatrne – a to napr. aj na súkromných vodách, kde si rybári často myslia, že uloviť kapra na súkromáku je jednoduché, no opatrné a poučené kapry dokážu brať tak, že niekedy ani na kaprovom prúte s použitím signalizátora nevidno záber a často si všímame zábery až keď sa nám naplno roztočí cievka. Tu si všimnete aj najmenšie potiahnutie alebo povolenie vlasca. Ak budete svoj feedrový prút strážiť a budete reagovať aj na tie najjemnejšie zábery, tak Vám ručím za to, že budete úspešní. Tak ako som vyššie spomínal, veľké kapry môžete prekabátiť napr. takýmto spôsobom lovu. Kľudne vyskúšajte aj menšie priemery boilies – napr. ja osobne používam pri love na feeder boilies priemeru 13 mm a je to rovnaké ako keby ste lovili na pelety. Takisto si môžete lovné miesto zakŕmiť kúskami boilies, ale zamiešajte pelety s boilies. Super tip je aj malá peleta s polovicou plávajúceho boilies – najmä v lete takto nachytáte množstvo kaprov.

Ak chcete začať loviť s feedrovými prútmi, tak smelo do toho. Ak budete trpezliví a budete veriť tomuto spôsobu lovu, tak aj v zime si ulovíte krásne kapry.


obrázok č. 5 - zábava s menšími ale za to bojovnými riečnymi kapríkmi :-)

Prajem veľa úspechov pri vode

Váš hrdý rybár

Daniel Břeň

Galéria

fotka č.2335fotka č.2333fotka č.2332fotka č.2331fotka č.2330fotka č.2329


Komentáre

meno *

email *

text *

Pláva ryba vo vode? (ochrana proti spamu) *

Váš e-mail nebude zverejnený.