Škola kapráriny : 6. Daniel Breň - nahodiť a trafiťAko správne nahodiť rybárskym prútom

Ako možno docieliť ďaleké hody? Dá sa nahodiť s klasickým rybárskym prútom a navijakom napr. 150 metrov, prípadne aj viac? Medzi nami sa nachádza veľa rybárov, ktorí pohodlne a s ľahkosťou dokážu prekonať hranicu 130 metrov, ale samozrejme sú tu aj rybári, ktorí sú začiatočníci a učia sa správnu techniku nahadzovania. Osobne poznám aj ja rybárov, ktorí sú v nahadzovaní profíci a musím uznať, že prekonať ich je veľmi ťažké. Samozrejme, keď chcete nahadzovať ďaleko, potrebujete kvalitný prút a navijak, vlasec a ovládať samotnú techniku nahadzovania, pretože pri hodoch ide o prudký švih, kedy včas musíte pustiť vlasec a následne musíte dodržať správny uhol počas dĺžky letu vašej montáže. Kvalitný prút a navijak neznamená, že to musí byť cenovo najdrahší model…

Začal by som práve pri prútoch. Pri výbere prútu je dôležitá dĺžka a akcia. Ak chcete nahadzovať ďaleko, potom si vyberte dlhší prút a mäkší – takto si užijete zdolávanie v plnej sile a pocítite každý jeden výpad kapra. Samozrejme, pri kúpe prútu v našich podmienkach nemáme toľko možností zistiť, či sú na prúte správne rozložené očká tak ako majú byť a či sú naozaj vyrobené z materiálov ako uvádza výrobca. Tiež je potrebné pri prútoch využívať len takú vrhaciu zátaž, aká je na prút určená, pretože pri prudkom švihu a preťažení záťažou môže prísť ku zlomeniu prútu – najmä spoje prútov sú na preťaženie najviac háklivé. Celkovú dĺžku hodu dokáže ovplyvniť aj dĺžka rúčky,  držiak navijaku a spoje dielov prúta (čím menej ich na prúte je, tým je krivka pri hodoch ideálnejšia).

Pre ďaleké hody potrebujeme aj kvalitný navijak. Ak chcete naozaj hádzať ďaleko, tak odporúčam čo najväčšie a najmä plytké kovové cievky. Ak nemáte kovovú cievku, tak aspoň odhodovú hranu je potrebné mať kovovú, pretože pri nahadzovaní dochádza ku treniu. Veľkosť navijaku musíte prispôsobiť prútu, tak aby ste z väčšej vzdialenosti vedeli s kľudom zdolať rybu a užiť si tak zdolávanie.

Tiež potrebujeme kvalitný vlasec – pokiaľ chcete nahadzovať ďaleko, potom je vhodný vlasec tenší a mäkší, ktorý kladie pri nahadzovaní menší odpor. V rybárskych obchodoch nájdete drahšie vlasce so špeciálnou povrchovou úpravou, ktorá predlžuje životnosť vlasca.

Ďalej je dôležitá aj samotná záťaž. Osobne najradšej používam olová v tvare slzy a neodporúčam na slzu dávať krmivo, pretože ak chcete naozaj ďaleko hádzať, potom je dobré iba samotné olovo s nástrahou. Ale zase naopak, ak nechcete ďaleko hádzať, ale chcete rýchlejšie loviť ryby bližšie k brehu, použite krmítko s krmivom. Na začiatok si vyskúšajte gramáže olova – určite po pár desiatkach hodoch zistíte, aká záťaž je pre Váš prút najideálnejšia.

Technika nahadzovania – nemožno tvrdiť, že iba jeden spôsob nahadzovania je ten naj. Každý z nás používa inú techniku nahadzovania, či už je to nahadzovanie z boku, s rozbehom, otočkou, s rozkývaním (ja osobne používam techniku nahadzovania z boku alebo cez hlavu). Pri nahadzovaní ide o švih a mnohí sa dopúšťajú chyby tým, že pri švihnutí púšťajú vlasec príliš skoro a celý systém (montáž) letí skôr do výšky ako do diaľky. Príliš neskoré pustenie vlasca tiež nieje dobré. Tiež naťahovať ruky pri hodoch nieje to pravé. Ideálne je, keď má dráha letu záťaže iba mierne stúpajúcu tendenciu. Pri správnom švihnutí sa montáž dostáva do vyrovnanej výškovej hladiny a záverečnej fáze dopadu počuť len tlmený náraz montáže na hladinu.

Ak sa chcete naučiť správne nahadzovať do diaľky, venujte tomu dostatočné množstvo času – určite si nájdete svoj spôsob a docielite ďaleké hody.

Aby som nespomínal len ďaleké hody, tak sa v tomto článku povenujem aj presnosti hádzania. Presnosť hodov je v tomto smere určite to, čo Vám môže zaručiť úspech v podobe krásneho úlovku kapra. Ale nie každý rybár používa pri love bójku na označenie lovného miesta, v takom prípade odporúčam zamerať sa na nejaký bod napr. na protiľahlom brehu (napr. strom, nejaké lovné miesto…).
Tiež označenie dĺžky hodov (najmä v noci) môže byť problém – nie vtedy, ak máte pri sebe fixku a označíte si vlasec. Takto budete vedieť pri love v noci, ako ďaleko máte nahodiť. Ďalšou pomôckou je klip na cievke navijaku, kde si jednoducho zaklipujete vlasec a viete ako ďaleko lovíte. Ja osobne lovím nie tak na vzdialenosť ako na presnosť a práve presnosť mi prináša úspech v podobe krásnych kaprov. Aj keď to niekedy nie sú kapry nad 10 kg, ak ulovím 10 kaprov za noc s váhou 3 až 5 kg, tak je to super a viem, že lovím správne. Samozrejme, keď sa Vám na kŕmenom mieste objavia menšie ryby, priláka to aj ryby väčšie. Rád skúšam rôzne miesta a tu je potrebná hlavne presnosť hodov – nikdy nehádžem svoje prúty blízko seba, ale jeden vždy skúšam na väčšiu vzdialenosť – buď nahodím samotnú montáž s olovom alebo dám PVA pančušku a čakám na väčšie kusy kaprov ( napr. blízko potopeného stromu, nejakého zlomu, nervnosti dna…) a druhý prút (najmä pri love v noci) zvyknem hádzať pod breh, pretože najmä v lete kapry obľubujú sťahovanie za potravou pod breh ( tu stačí montáž s krmítkom a použitie krmiva – zabavíte s lovom menších kaprov). Pri love pod brehom sa snažte byť úplne potichu a určite sa dočkáte záberov a úlovkov. Pri love kaprov na presnosť zvyknem použiť aj feeder – vtedy je presnosť hodov veľmi dôležitá, lebo pri love používate krmítko s montážou a stále kŕmite určité miesto.

Pre mladých rybárov alebo začínajúcich rybárov, ktorí sa učia nahadzovať tu mám krátky opis ako sa naučiť nahadzovať:

 

Obrázok č. 1 – postoj pri nahadzovaní – je dôležité zaujať taký postoj, aby ste sa nepošmykli alebo nespadli.

 

Obrázok č. 2 – preklopenie preklápača navijaku a uchytenie vlasca pravým ukazovákom a ľavou rukou pridržanie rúčky prútu tak, aby sa Vám pri nahadzovaní prút nevyšmykol (ak držíte prút naopak a ste ľavák – tak všetko naopak :-) )

Po preklopení preklápača a prichytenia vlasca ukazovákom skontrolujte  Vašu montáž miernym potiahnutím vlasca – aby sa Vám vlasec nezamotal o špičku prútu, pretože by mohlo prísť ku zlomeniu špičky, v lepšom prípade odtrhnutiu montáže. Radšej 2-krát skontrolujte, lebo niekedy sa zvykne vlasec zamotať okolo špičky prútu. 


 
Obrázok č. 3 – pomalým pohybom spúšťate prút za chrbát (hod spoza chrbta). Pred týmto úkonom sa radšej obzrite, aby sa za vami nenachádzala nejaká osoba...

 

Obrázok č. 4 - hod zboku - ten istý postup ako pri hode spoza chrbta...

 

Obrázok č. 5 – nasleduje švih a púšťate vlasec. Prút nezdvíhajte smerom k oblohe (ani ho nedržte v jednej ruke aby vám prút nevypadol), ale kopírujte dráhu letu montáže (hodíte ďalej, pretože nebude taký odpor vzduchu). Vaša montáž letí do vody...

Pri hodoch na presnosť odporúčam ako pomôcku použiť napr. nejaký strom na protiľahlom brehu. 

Vzdialenosť hodov si určujete sami - ak nechcete hádzať ďaleko, tak si jednoducho pri hode pribrzdite montáž na požadovanú vzdialenosť. 

 

Obrázok č. 6 - lov v sťažených podmienkach na riečke...

Sem tam keď sa vydáte na lov kaprov na riečku, rieku alebo potok, kde sú sťažené podmienky na lov a nieje možné nahadzovanie montáže spoza hlavy alebo zboku, tak môžete vašu montáž s nástrahou nahodiť spôsobom zospodu, kedy si preklopíte cievku navijaku, uchytíte vlasec prstom a rozhojdáte montáž – púšťate ju vtedy, ak si myslíte že dokážete montáž umiestniť na vaše požadované miesto lovu. Pri tomto spôsobe nahadzovania odporúčam použiť kratší prút.

Na záver by som chcel napísať len zopár slov... Je veľa rybárov, ktorí lovia veľa rokov a majú svoj spôsob nahadzovania - na druhej strane, sú rybári, ktorí začínajú a učia sa. Nehovorím, že sa musíte naučiť nahadzovať podľa mňa, alebo mojim štýlom, ale skúste to a uvidíte... :-)

Petrov zdar priatelia

Daniel Břeň

Galéria

fotka č.2205fotka č.2204fotka č.2203fotka č.2202fotka č.2201fotka č.2200


Komentáre

meno *

email *

text *

Pláva ryba vo vode? (ochrana proti spamu) *

Váš e-mail nebude zverejnený.

Katka | 08:32 21.04.2018

Prajem pekny den.Chcem sa spytat a poprosit o radu.Moj muz bol profesionalny rybyr roky.Uz osem rokov som vdova a dcerka pokracuje v jeho slapajach,ma 12 rokov.Ma rybarsky listok aj povolenku udice vybavu po ockovi.Pamatame si vsetko co nas naucil len som zabudla pri nahadzovani sa brzda pusti a vlasec sa drzi ale uz neviem ked sa nahodi ci sa ma brzda opat zatvorit.Nie je hanba sa opytat,radcsej sa spytam a popytam o radu.Dakujem velmi pekne.Zelam pekny den.