Kto je Matúš Nemec?"Ročne chytám niekoľko stoviek zubáčov a z toho je aj niekoľko nad 90 cm..."

Volám sa Matúš NEMEC a pochádzam z jednej malebnej dediny pri Leviciach. Mám 31 rokov a je to skoro toľko rokov, čo som prepadol vášni, ktorej sa čoraz viac ľudí začína venovať.


Presne neviem od kedy sa venujem rybačke, ale s mojím ocinom sme sa zhodli, že zhruba od 5 rokov môjho života. Môj ocino ma brával na miestny potôčik, kde som sa učil chytať beličky a sem tam malého jalčeka. Začínal som chytať na lieskovú palicu, kúsok silónu a samozrejme plaváčik. V tej dobe ešte nebolo toľko rybárskych obchodov a toľko pomôcok. V tej dobe to bolo zložité, a preto mnoho vecí mi ocino musel vyrábať doma ako aj plaváky, ktoré mi robil z korku z vínových fliaš a farbil mi ich na červeno. Ako som rástol, tak sa aj moja technika postupne zlepšovala a vyvíjala. Na moje 10 –te narodeniny som dostal prvú udicu s navijakom. To bol asi ten veľký zlom, kedy som sa rozhodol, že tento koníček sa stane mojím najobľúbenejším. Začal som chytať väčšie a väčšie ryby. Vtedy som začal skúšať iné spôsoby ako dovtedy a skúšal som chytať aj na iné nástrahy. Vtedy prišli prvé vážnejšie úspechy a trošku aj dôvod sa pochváliť.


Prišiel ďalší zlom a dôvod sa posunúť ďalej. V škole nás nabádala učiteľka prírodopisu, že keď si niekto spraví rybársky lístok, dá nám jednotku. To bol môj odrazový mostík. Išiel som na rybársky zväz prihlásiť sa na skúšky, ktoré som bez akéhokoľvek problému  spravil a mohol som sa pochváliť v škole na hodine prírodopisu, že som hrdým držiteľom rybárskeho lístku. Vtedy sa mi otvorili možnosti a začal som chodievať chytávať na priehradu, kde som sa začal venovať lovu kaprov na položenú. Môj mladší brat chodieval so mnou a sem tam som mu dovolil chytiť nejakého toho kapra. Neskôr si aj brat spravil rybársky lístok.


Po stretávaní sa so staršími rybármi a rozprávaní o tom, aké je čaro chytať dravce ako je štuka a zubáč, chcel som to vyskúšať aj ja. Bol som zvedavý a začal som popri chytaní kaprov chytať aj na rybičku a hneď sa ukázali prvé stretnutia s takýmito krásnymi dravcami.  Prišla fáma o chytaní veľkých kaprov na záhadné guličky z cesta s príchuťami, o akých som ani nepočul. Skúšal som aj tento spôsob ale stále ma nič neoslovilo a nenaplnilo ma spokojnosťou. Hľadal som ďalšiu možnú techniku. Začal som čoraz viac čítať články o nejakej povestnej prívlači, čo vlastne bolo chytanie na všelijaké umelé nástrahy. Čítal som, skúšal som, zase som čítal a zase skúšal a stále som nevedel chytiť žiadnu rybu. Trápil som sa takto 3 roky a už som aj pomaly prestal veriť, že niečo chytím, keď zrazu na druhej strane udice sa niečo začalo metať a odvíjalo mi prvé metre z cievky. Po malom súboji som prišiel aj o rybu a aj o nástrahu. Áno, bola to štuka. Trošku som ostal sklamaný, že konečne som chytil rybu a aj tá mi ujde s úspešnou nástrahou. Sklamaný som naviazal novú nástrahu a chytal som ďalej. A oplatilo sa mi, podarilo sa mi chytiť a tento krát aj zdolať štuku, ale asi by som ju mal nazvať iba štučkou, keďže mala sotva 40cm ale bola to moja prvá ryba ulovená na prívlač. Vtedy sa niečo vo mne zmenilo. Vtedy som sa rozhodol, že toto je asi ten spôsob, čo mi napĺňa moje rybárske srdce. Časom sa to ukázalo, že je to dobrá voľba a do dnešného dňa sa venujem lovu na prívlač.  Je to už 8 rokov, čo mi tento spôsob učaroval.Študoval som rôzne časopisy, knihy o tomto spôsobe lovu a skúšal som napodobňovať to, čo som sa dočítal a popri tom som skúšal niečo nové a zaujímavé, čo by moje cieľové ryby mohlo zaujať a prinútiť ich zaútočiť na moju nástrahu. Moje skúsenosti a množstvo hodín strávených pri vode mi prinieslo už nejeden úspech v podobe pekných kapitálnych rýb. V dnešnej dobe som sa už zameral len na jeden druh ryby a to je strieborný rytier s opálovými očami, o ktorom sa hovorí, že je to najviac náladová ryba. Môžem povedať, že cielene chytám zubáče. Zubáč sa stal mojím objektom záujmu a venujem mu celu moju pozornosť. Ročne chytám niekoľko stoviek zubáčov a z toho je aj niekoľko nad 90 cm. Som zástancom režimu CHaP, čo znamená chyť a pusť. V dnešnej dobe som aj v prívlačovej lige už 3-tí rok. Pri vode som viac ako doma a to aj nasvedčuje, že ročne mám okolo 200 vychádzok k vode. Takže môj lov sa už dá nazvať ako zamestnaním plateným mojimi skúsenosťami, ktoré sa snažím posúvať ďalej v podobe rád v článkoch.

V miestnej organizácii zastávam aj niekoľko funkcií a jedna z nich je hospodár. V tejto oblasti robím všetko preto, aby naše revíry boli čo najlepšie zarybnené a samozrejme s rozumom. Každoročne robím hniezda pre zubáče pre lepšie podmienky pri vytieraní sa vo voľnej prírode. Aj takto som zasvätil môj život rybárstvu.

Pre spestrenie rybolovu sem tam zavítam aj do iných odvetví ako je prívlač. Nezabúdam ani na moje začiatky a to lov na plávanú, sem tam ešte aj kaprárčina a v poslednej dobe ma trošku zaujal aj lov sumcov.

Pri mojich nadobudnutých skúsenostiach si niektoré nástrahy robím sám doma, sú to najmä voblery , gumené nástrahy a taktiež si viažem vlastné jigo-strímre.    

O svoje skúsenosti sa rád vždy podelím na mojej fcb skupine : Škola prívlače Matúša Nemca.

Som Matúš Nemec a som hrdý, že rybárčenie sa stalo mojou životnou záľubou.

S pozdravom všetkých čitateľov Hrdého rybára.

Galéria

fotka č.1420fotka č.1419fotka č.1418fotka č.1417fotka č.1416


Komentáre

meno *

email *

text *

Pláva ryba vo vode? (ochrana proti spamu) *

Váš e-mail nebude zverejnený.