Krátkodobý lov - časť prvá (jeseň-zima)Všetci sme sa stretli s nedostatkom času, ktorého máme čím ďalej tým viac. Rozdeliť ho medzi povinnosti, prácu, rodinu, ale aj naše obľúbené hobby býva zložité.

Kratkodobý lov (časť prvá - jeseň-zima)

Dnešná doba je rýchla a žiť v nej znamená nedostatok času na svoje hobby, vrátane rybolovu. Jediným východiskom, ak sa chceme aj naďalej venovať nášmu koníčku, je tzv. krátkodobá rybačka.

Je to často jediná možnosť ako sa dostať k vode a pokúsiť sa niečo uloviť. Kaprárina je pre mnohých snaha spoznať vodu, pochopiť ako najúčinnejšie loviť. Ale krátkodobý lov a tento spôsob je dosť odlišný. Výber miesta a návnad môže priebeh rybačky čiastočne alebo aj značne ovplyvniť. Loviť ryby úspešne v krátkom časovom rozsahu je určite náročnejšie ako pri niekoľkodňovej alebo niekoľkotýždňovej rybačke a preto si zaslúži tento lov aj podstatne väčšiu pozornosť a dôraz na detaily ktoré by sa nám za normálnych okolností mohli zdať zanedbateľné.


Pri vode sa stretáme z rôznymi prekážkami a na výsledok rybačky má často vplyv veľa faktorov, niektoré ovplyvniť vieme a niektorým sa musíme jednoducho prispôsobiť. Asi najväčší negatívny vplyv na aktivitu rýb má počasie. Jeho výkyvy často spôsobujú že ryby zo dňa na deň prestanú brať. Pri dlhšej rybačke je viac času a tak aj šanca peklenúť takéto hluché obdobie oveľa väčšia.

Najpodstatnejší rozdiel medzi dlhodobým a krátkodobým lovom je práve v časovom rozhraní, ktoré máte k dispozícií. Každé nesprávne rozhodnutie môže byť potrestané a vy odchádzate domov bez záberu. Treba si uvedomiť že ak ryby lovíme dlhší čas na jednom mieste do určitej miery ovplyvňujeme ich správanie. Ak však lovíme ryby krátky čas je potrebné aby sme sa správaniu rýb na 100% prispôsobili.


Ak by sme hovorili o klasických niekoľko dňových lovoch a chceli by sme určiť najdôležitejšie aspekty lovu, ťažko by sme ich zoradil. Je to z dôvodu, že pravidelným vnadením môžeme čiastočne ovplyvniť správanie rýb v náš prospech na druhej strane prítomnosť na lovnom mieste môže mať vplyv naopak negatívny.

Avšak pri krátkych rybačkách je na vrchole „dôležitosti“ najmä výber lovného miesta, následne určenie nástrah a napokon druh udice. Rybu za krátky čas môžeme uloviť iba tak že sa budeme pohybovať tam kde momentálne.Znie to jednoducho ale v praxi to už také jednoduché určite nebude. Výber lovného miesta musí byť podmienený aktuálnemu počasiu a ročnému obdobiu. V každom ročnom období sa ryby správajú trochu inak resp. majú iné priority a preto navštevujú zväčša aj iné miesta. Ďalší faktor ovplyvňujúcim ich správanie resp. lokalizáciu je samozrejme aktuálne počasie.

Ako na jar zvyšujúcimi teplotami aktivita rýb rastie tak v zime začína aktivita klesať. Táto zmena prichádza postupne a preto nemusíte hneď po príchodom prvých prízemných mrazíkov vyhľadávať nové „zimné“ miesta. Jednoznačne si však treba uvedomiť že ryby sa pripravujú na blížiacu sa zimu. Táto „príprava“ spočíva v snahe čo najviac sa nakŕmiť. Koncom jesene sa preto ryby kŕmia asi najintenzívnejšie z celého roka a tak môžu byť aj koncom októbra alebo začiatkom novembra veľmi efektívne miesto kde ste lovili ryby aj v lete. Situácia sa postupne mení v období, keď už ryby majú „pocit“ že sa dostatočne nažrali resp. nevedia už pri putovaní po lokalite nájsť dostatok potravy.

V  chladnom období je tlak na naše vody už výrazne menší a tak sa do vody vhodí podstatne menej návnad. Prirodzenej potravy je už tiež veľmi málo a tak je logické že intenzita rýb vo vyhľadávaní potravy výrazne klesá. Ak by sme však ryby pravidelne kŕmili je pravdepodobné, že „letné“ miesto budú ryby navštevovať až do neskorej zimy. V zime (teplota vody 10 stupňov a menej) sa ryby už nepohybujú po lokalite tak ako v lete alebo na jeseň a sťahujú sa do tzv. zimovísk. Ak teda neviete o mieste kde sa pravidelne kŕmi, alebo na ňom jednoducho nechcete loviť je vašou jedinou šancou nájsť takéto miesto. Ryby priťahuje na tieto miesta pravdepodobne teplejšia voda a ako tak možnosť nájsť zvyšnú potravu.


Hľadajte teda podobne ako na jar teplejšie časti lokality s tým že v zime by sme sa mali vyhnúť najmä plytčinám tie sú totiž v tomto období najstudenšie. Ak sme v teplejších obdobiach pozorovali ryby, ktoré sa „ukazujú“ po celej lokalite, klesajúcou teplotou vody môžeme pozorovať že sa ryby ukazujú stále častejšie len v určitej časti lokality. A zväčša práve tieto miesta sú tie pravé. Tieto teplejšie zóny sa dajú ľahko vypozorovať pri zamŕzaní alebo rozmŕzaní vody. Obvykle sú hlbšie a skryté pred priamym studeným vetrom zo severu.
Výber lovného miesta je v prípade krátkodobých lovov teda veľmi dôležitý. Každá z lokalít si vyžaduje svoj čas, obdobie a samozrejme  návnadu o ktorej si poviem nabudúce...


Ak si želáte prejsť na druhú časť článku, kliknite prosím SEM

 Komentáre

meno *

email *

text *

Pláva ryba vo vode? (ochrana proti spamu) *

Váš e-mail nebude zverejnený.