Keď vôľa prekoná všetky hranice.Predstavujeme LSH Carphunter Team.

Píše sa 12. apríl 2015, tesne pred obedom. Na kamenných tvárach členov LSH Carphunter teamu sa odzrkadľuje sústredenosť. Pozorne si zapisujú dopoludňajšie výsledky meraní do tabuľky pravdy. Už iba posledné minúty ich delia od úspešného vyvrcholenie mesiace trvajúcej húževnatej snahy a tvrdej práce pri organizovaní prvého ročníka súťažného podujatia. Ostré lúče slnka sa opierajú o vetrom zvlnenú hladinu dolnobarského jazera. Devätnásť únavou zmorených tímov zvádza po takmer 48 hodinách neľútostný boj nielen s časom, ale najmä s nemým osadenstvom majestátneho jazera. Je ťažké odhadnúť, čo sa odohráva v hlavách dvojčlenných tímov. U mnohých prevláda mierna frustrácia, keďže náhle ochladenie počasia v priebehu posledných dní primälo ryby stiahnuť sa do hlbšej vody. Každý skúsený rybár si však uvedomuje, že úspešná „rybačka“ je prímesou viacerých ingrediencií, medzi ktoré počasie a šťastná ruka pri výbere miesta rozhodne patria. Na zmenu taktiky je už prineskoro a premýšľať nad správne zvolenou boilies návnadou a peletami je zbytočné. Vyskúšané a vykonané bolo zrejme úplne všetko, čo je v silách dvojice mužov rozhodnutých urobiť maximum pre víťazstvo.  Posledné sústredené pohľady lovcov kaprov hypnotizujú páry prútov; oceľové puto, ktoré bude prerušené až záverečným klaksónom. Predchádzajúce dva dni boli presýtené komunikáciou v rámci mužstiev, ladením taktík, silnými aj slabými chvíľkami a najmä vzrušujúcim napätím, nakoľko šesťsto eur si odnesú iba tí najlepší.


Trinásta hodina prerušuje rozľahlé ticho dlhým výrazným tónom – je po všetkom, víťazom prvého ročníka LSH Carp Cup sa stáva RR Carp Team v zložení  Tibor Balogh a Marián Palacka. V rušnej zóne vyhlasovania víťazov čakajú súťažiacich prehýbajúce sa stoly plné ocenení, ktoré budú hrdo zdobiť obývacie izby mnohých z nich. Široké úsmevy a uznanlivý potlesk sprevádzajú ostatné momenty do posledného detailu prepracovaného podujatia. Pocit z dobre vykonanej práce nespochybniteľne žiari z očí nielen víťazov hodnotných ocenení, ale aj členov LSH Carphunter Teamu, ktorým je úprimné uznanlivé potľapkanie po pleci tým najväčším zadosťučinením a vďakou za úspešný a bezchybne zvládnutý projekt.


Kto vlastne sú LSH Carphunter Team a čo ich názov skrýva? Mgr. Zoltán LADICS a Július VINCE sú dvaja neoblomní tvrdošovskí rybárski nadšenci - lovci kaprov. Rybolovu sa venujú od detstva no rok 2012 sa pre nich stal prelomovým. Vytvorili tím, ktorý zdobí odhodlanosť, vytrvalosť a bojovnosť až do poslednej sekundy. Ak sa k týmto osobnostným vlastnostiam pripojí niekoľko týždňov trvajúca príprava, zahŕňajúca vybudovanie stratégie, ktorá krok za krokom detailne popisuje činnosť počas preteku, úspechy na seba nenechajú dlho čakať (viď nižšie). Podľa odborníkov LSH Carphunter Team je dobre zohratá dvojica, ktorú charakterizuje veľmi disciplinované rybárčenie so sústredením sa na každý detail. Sami chalani tvrdia, že ich súhra je bezchybná a chytajú vždy dobre naladení, no plne sústredení a so všetkou vážnosťou. Toho dôkazom je ich vlastný systém, ktorý je zdokonaľovaný každým pretekom. Taktika je zložená z niekoľkých na seba nadväzujúcich detailov, ktoré ostávajú „kuchárskym tajomstvom“ LSH Carphunter Teamu. Zároveň však obaja svorne dodávajú, že prekvapení nikdy nie je dosť a vtedy prichádza na rad zmena taktiky, až kým sa rytmus rybolovu neustály na masívnu vlnu záberov a víťazných úlovkov. Nie vždy však rozhoduje taktika a použitá nástraha. Chlapcov z LSH charakterizuje vytrvalosť a neustále prekonávanie svojich vlastných fyzických a psychických hraníc počas pretekov. „Tykajú“ si so spánkom a bojujú od prvého hvizdu až do poslednej minúty. Nevzdávajú sa aj napriek bolesti, ktorá špikuje ich neopísateľne vyčerpané telá.


Rok 2015 je pre LSH Carphunter Team rokom výziev. Hoci je koniec roka ešte veľmi ďaleko je možné smelo skonštatovať, že sa ich v žiadnom prípade nezľakli a vykročili správnou nohou k naplneniu odvážnych cieľov.  Nabudený pocitom dobre vykonanej práce, vyrazili LSH v polovici mája do Maďarska a „vypálili rybník“ Szászpa všetkým súperom dovtedy nevídaným spôsobom, keď za 48 hodín vytiahli viac ako sto kusov rýb s hmotnosťou neuveriteľných 519,9 kg, čím v danej súťaži vytvorili nový rekord jazera.


Dvojica si plne uvedomuje, že iba aktívna účasť na čo najväčšom množstve pretekov zaručí zisk nových skúsenosti, vlastné zdokonaľovanie a nadviazanie nových „rybárskych priateľstiev“.  Žiaľ mužstvo nemá sponzora a tak nemalé náklady na štart, prepravu a samotnú súťaž ostávajú na Zoliho a Gyusziho pleciach a peňaženkách. Nemalá podpora však prichádza od občianskeho združenia Sport Friends Tvrdošovce 2013, ktorí túto odvážnu dvojicu zobrali pod svoje krídla.


Úspechy LSH Carphunter team:

13. miesto – 48-hodinové preteky, jazero Padáň (SK) – apríl 2012

1. miesto – 48-hodinové preteky, jazero Sipos, Lajosmizse (HUN) – september 2012

1. miesto – 72-hodinové preteky, priehrada Nagytevel (HUN) – apríl 2013

                   Ocenenie za najväčšiu rybu pretekov

1. miesto - 48-hodinové preteky, jazero Szászpa, Lajosmizse (HUN) – máj 2013

1. miesto - 48-hodinové preteky, jazero Tuskevár, Debrecín (HUN) – jún 2013

7. miesto - 48-hodinové preteky, jazero Fuzes, Kecskemét (HUN) – august 2013

6. miesto – 48-hodinové preteky, jazero Szászpa, Lajosmizse (HUN) – september 2013

1. miesto – 72-hodinové preteky, jazero Bogács, Eger (HUN) – október 2013

                   Ocenenie za najväčšiu rybu pretekov 

20. miesto – 72-hodinové ABMC, jazero Maconka (HUN) – apríl 2014  

1. miesto – 24-hodinové preteky, Belá (SK) – jún 2014

                   Ocenenie za najväčšiu rybu pretekov

2. miesto – 72-hodinové preteky, Fish Arena Lajosmizse (HUN) – júl 2014

1. miesto - 48-hodinové preteky, jazero Szászpa, Lajosmizse (HUN) – máj 2015

Pozornému čitateľovi zrejme neuniklo, že sa z článku nedozvedel, čo LSH Carphunter Team presne znamená. Anglického jazyka znalým je jasné, že sa jedná o tím lovcov kaprov. A LSH? Trojpísmenková skratka ostáva nateraz tajomstvom. Podľa slov nadaných a úspešných športovcov, by jeho prezradením prišli o svoje rybárske šťastie...


AUTOR: Ing. Marian BatykaKomentáre

meno *

email *

text *

Pláva ryba vo vode? (ochrana proti spamu) *

Váš e-mail nebude zverejnený.