Daniel Breň - rybárske začiatkyV úvode tohto článku sa Vám chcem predstaviť

V úvode tohto článku sa Vám chcem predstaviť - kto som, chcem Vám trošku opísať svoje rybárske začiatky a cestu ako sa stal zo mňa rybár...

Volám sa Daniel Břeň - mám 30 rokov, narodil som sa v krásnom meste na západe Slovenska, ktoré je zároveň aj mojim súčasným domovom. Je to mesto Trnava.
Môj prvý pokus stať sa rybárom začal práve tu. Je to už veľmi dlhá doba, čo som po prvý krát chytil do ruky rybársky prút...Písal sa rok 1992 a otec ma ako 7 ročného chlapca zobral na prvú rybačku. No, skôr som prekážal ako pomáhal, ale bol som stále len malý chlapec, takže bolo potrebné mi vštepiť lásku k prírode, k rybám a postupne sa začať učiť rybárskemu remeslu. Našťastie, mal otec so mnou trpezlivosť a pomalými krokmi mi začal ukazovať rôzne rybárske pomôcky a potreby na lov. Áno, vedel som ako vyzerá ryba, ale ako sa loví - to veru nie. A tak som postupne začal nasávať atmosféru Petrovho cechu.

Môj o 3 roky starší brat už ovládal celkom dobre základy a mal za sebou prvé úlovky pekných rýb. Nakoľko priamo cez Trnavu preteká len malá riečka Trnávka, naše cesty za rybami smerovali väčšinou do okolitých miest a obcí, kde sa nachádzajú rôzne vodné nádrže, jazerá, riečky a rieky. V tej dobe sme najradšej chodievali na rybačky na asi 15 km vzdialenú rieku Váh. Tu mi otec prvý krát nachystal prút na lov. Bola to udica staršej značky, ktorá mala len 2 koncové očká a cez tieto očká mi navliekol silón s plaváčikom a malým háčikom. Naučil ma ako si treba nastražiť nástrahu, ako nahodiť prút a neskôr ako aj odopnúť a pustiť späť rybku do vody.  Áno, zo začiatku to boli malé rybky - beličky a šable, ale ako som rástol, tak sa aj moje nároky zvyšovali a úlovky boli trochu väčšie. Postupne som zdolával menšie karasy, plotice a aj pleskáče.
Mojou TOP nástrahou bol hnojový červík. Práve na červíka som neskôr dokázal loviť už aj svoje prvé dravé ryby - ostrieže a volžské zubáčiky. Veľmi som sa tešil každej ulovenej rybe. Tiež som sa nevedel dočkať, keď ma otec opäť zoberie na ryby. 
Keď som dovŕšil vek 10 rokov, vyskúšal som si lov na udicu s navijakom. Na vodnej nádrži neďaleko Trnavy som ulovil svojho prvého mierového kapra - meral 39cm a nikdy nezabudnem ako som namiesto povolenej cievky, cievku úplne zatiahol a ryba ma skoro vzala do vody :-). Dodnes sa na tom dobre bavím, keď si spomeniem ako mi ušla udica z rúk.  Od tejto doby som pravidelne lovil kapríky v dĺžke od 30 do 50 cm. Ryby perfektne brali na kukuričku, guličku chlebového cesta, kôrku z chleba, fúkanú kukuricu Puffi. Nemohol chýbať ani kukuričný alebo hrachový šrot s prídavkom pudingu.

Vekom nad 15 rokov som bol už rybár dorastenec a vedel som loviť všetkými spôsobmi. V tejto dobe sa začala postupne vyvíjať nová éra niečoho, čo sľubovalo veľké a kapitálne ryby. Na trhu sa začali objavovať guličky boilies a pelety, na ktoré sa podarilo v zahraničí uloviť kapitálne ryby. Úplne som prepadol tejto mánii a začal som sa viac venovať kaprom. Sledoval som rôzne typy ako nastražiť nástrahu, s bratom sme hľadali spôsob ako kaprom prejsť cez rozum a uloviť tie naj ryby. Skúšali sme systémy, ktoré boli účinné a zostali účinné až do dnes. 


No a dnes? Dnes je to už viac ako 10 rokov, čo sa venujem lovu kaprov na boilies a pelety. Mojou obľúbenou rybou sa stal KAPOR. Je to ryba, ktorú lovím na akejkoľvek vode, ktorá je či už v mojom okolí alebo aj na revíroch za hranicami republiky. Podarilo sa mi uloviť množstvo kaprov nad 10 kg  a 15 kg, ale ešte som nepokoril hranicu 20kg. Ale pevne verím, že aj toho sa raz dočkám. Popri úlovkoch kapra sa mi podarilo zdolať aj krásnych amurov a na súkromných vodách najmä v Česku aj na krásne jesetery. Sú to ryby, ktorých jedálniček je rovnaký ako u kapra a ich bojovnosť je neskutočná.

Nie som rybár, ktorý musí za každú cenu uloviť najväčšiu rybu. Poteší ma každý úlovok kapra alebo ryby či už menšej alebo väčšej dĺžky. Som športový rybár a spolu s otcom a bratom sa riadime heslom CHYŤ A PUSŤ! Čiže každú rybu opatrne pustíme späť do vody.


Tiež sa musím priznať, že aj s prívlačovým prútom manipulujem dobre a rád si zalovím aj dravce. Nedávno sa mi naskytla možnosť lovu dravcov vo Švédsku a bola to príjemná zmena :-)

V zime keď počasie dovolí, skúšam lov kaprov na jemnú techniku - čiže lovom na feeder a plávanú. Dajú sa takto uloviť krásne ryby a v chladnej vode si každú rybu vážim dvojnásobne. Samozrejme, aj ja vyjdem niekedy úplne naprázdno a nech robím čo chcem, nie vždy sa mi podarí uloviť rybu. Som rád, že si môžem v prírode oddýchnuť a načerpať nové sily do ďalších dní.

Čo dodať na záver?

Som šťastný a vďačný za to, že som hrdým rybárom a že práve rybolov sa stal mojou životnou záľubou a koníčkom :-)

Petrov zdar priatelia 

Galéria

fotka č.2072fotka č.2071fotka č.2070fotka č.2069fotka č.2068


Komentáre

meno *

email *

text *

Pláva ryba vo vode? (ochrana proti spamu) *

Váš e-mail nebude zverejnený.