Ako uloviť boleňa?Povieme si niečo o tomto dravcovi.

Boleň je pre mnohých rybárov úplne neznáma ryba a poznajú ho len z obrázkov v knižkách a časopisoch. Mali by sme si povedať niečo o tomto tajomnom dravcovi. 

Jeho charakteristika tela je prispôsobená jeho výskytu a miestu jeho života. Je podlhovastý a jemne sploštený zo strán. Jeho papuľa je postavená mierne do hora v tvare háku. Boleň má dobre vyvinutý zrak a to mu umožňujú aj veľké oči. Chvostová plutva je omnoho väčšia oproti iným druhom rýb. Táto chvostová plutva mu umožňuje plávať strašne rýchlo a dokáže dostihnúť korisť bez akéhokoľvek problému. Sfarbenie tela je zrkadlovo strieborné a chrbát je mierne sfarbený do zelena.

Výskyt boleňa:

Boleň je ryba pôvodne žijúca  v tečúcich vodách a obľubuje silnejšie prúdy rieky.V tejto silnejšej prúdiacej vode chodí loviť. Boleň je ako ryba pre mnohých rybárov neznáma a doposiaľ málo chytaná ryba z dôvodu jej veľkej opatrnosti a prefíkanosti. Boleň je jeden z mála dravcov, čo si svoju korisť dokáže dokonale pozrieť a pri akomkoľvek podozrení sa vzdá atakovať svoju korisť alebo našu nástrahu. Preto by naša nástraha mala byť dokonalá, a čo najviac podobná živej rybke. Musíme sa vystríhať akémukoľvek prezradeniu, že to nie je jeho bežná korisť, ale naša nástraha. Boleň je ryba, čo si dokáže pamätať našu nástrahu, preto je potrebné ich mať v zálohe viacej. Pri dlhom chytaní s jednou nástrahou prichádzame a šancu uspieť. Ja osobne s jednou nástrahou nechytám viac ako 10min a vymieňam ju za ďalšiu. Takto vystriedam všetky nástrahy za krátku dobu, a viem na ktorú som mal záber alebo ktorú nástrahu mi ryba prenasledovala. Veľa krát sa stane, že nástrahu netrafí poriadne a neostane chytený na háčiku. Po takomto nezdarenom útoku treba tú istú nástrahu niekoľko krát viesť tým istým miestom, väčšinou sa záber zopakuje. Treba si dobre pamätať  odkiaľ prišiel záber, lebo to miesto nie je náhodné a na tom mieste sa boleňe zdržiavajú alebo tam chodia loviť. 


Najideálnejšie miesta, kde hľadať boleňa, je pod priehradami, vodných elektrárni a pod brodmi  pod ktorými sa nachádza hlbšia voda. Nie je zlé, keď nájdete na rieke miesto, kde sú vytvorené rôzne záseky a pod takýmito sa na jednej strane nachádza hlbšia voda a jemne sa vracajúca. Toto sú všetko miesta, ktoré bolene obľubujú a rady sa tam zdržiavajú. A pri sledovaní vody sa skôr či neskôr prezradia lovením a viete miesto, kade treba viesť vašu nástrahu.

Taktika boleňa:

Boleňe nechodia po jednom loviť ale chodia systematicky a natlačia rybu do prúdu, kde sa ich korisť nedokáže tak pohybovať ako oni alebo úplne na plytčinu a kde korisť nemá  kam utiecť. Miesto lovenia boleňa sa dá rýchlo zistiť, lebo sa prezradia veľkým šplechnutím na hladine a v mnohých prípadoch dokonca aj vyskočia nad hladinu. Teda lovia na hladine a nie pri dne. Preto treba zvoliť aj potrebné nástrahy na takýto lov. Ja osobne najradšej používam voblery s nízkym ponorom  alebo hladinné. Tieto voblery sú vhodnejšie na veľké jedince ale zase sú aj opatrnejšie a skúsenejšie ako malé jedince. Menšie jedince strašne rád chytám na malé plandavky. Tie sú zároveň aj najúspešnejšie. Svojho naj boleňa mám ale chyteného na gumenú rybičku s malým závažím na háčiku. V čase, keď som ho chytil, bol už október a tieto tajomné ryby už boli pri dne stiahnuté, lebo sa ochladilo a aj malá rybka sa stiahla do hlbších partií vody, tak ju boleň prenasledoval a dal sa oklamať na gumenú rybku. Boleň pri svojom útoku vynaloží veľkú energiu a s takou aj zaútočí na svoju korisť.Preto je nutné byť pripravený, lebo aj na našu nástrahu zaútočí tak isto, dobrá rada: držať poriadne udicu v ruke a mať patrične uvoľnenú cievku, aby  vám nástrahu pri zábere neodtrhol. Bol som nie raz svedkom, že pri zábere od boleňa, bola nástraha hneď odtrhnutá. Pri takomto zábere sa stáva, že vás pri zábere aj mierne otočí pokým dáte udicu do strany. Preto treba byť na to dostatočne pripravený, aby sa to nestalo a neprišli ste o nástrahu a zároveň aj o rybu, ktorá bude mať vašu nástrahu zaseknutú v papuľke a môže sa stať, že bude mať zošitú papuľku a tým nechtiac pripravíme krásneho predátora o život.

Vhodná výbava na lov:

Ja osobne používam udicu s vrhacou záťažou od 5g do 21g čo je dosť málo, ale ja mám už čo to odchytané, a viem ako mám mať nastavenú cievku a ako môžem zdolávať túto rybu v prúde. Ale odporúčam pre začiatočníkov v love Boleňa udicu s vrhacou záťažou do 35g až 40g a s dĺžkou okolo 2,7m až 3m. Charakteristika prútu by mala byť stredne tvrdá alebo tvrdá, pričom musíte preseknúť dosť tvrdú papuľu boleňa.


Naviják vhodný na boleňa je určite kovový alebo nejaký odľahčený a nie v žiadnom prípade plastový. Ja používam odľahčený a s veľkosťou cievky 40 a s prevodom navíjania 6,2:1. Takýto pomer sa mi najviac osvedčil. Veľkosť cievky musí byť 40 a s prevodom najmenším min. 5,1:1 ale najlepšie je, keď má 6:1 a viac. Rýchli prevod je nevyhnutný!

Šnúra alebo silón?

Tak obe nie sú zlé, len treba zvoliť dobre správnu hrúbku vlasca a sú vhodné oba. Pri šnúre je vhodné použiť priemer od 0,10 do 0,12 mm a najlepšie v zelenej alebo sivej farbe. Nie je vhodná biela, ružová, oranžová. Malá rada. Pri použití šnúry je dobré, keď nadpojíte  asi 50cm silónový vlasec, ktorý spojí šnúru s nástrahou. Pri silóne je vhodnejšie použiť priemer vlasca od 0,20 do 0,22mm. Tenšie vlasce nie sú vhodné lebo zásek nesedí z dôvodu natiahnutia sa vlasca na tú vzdialenosť a rybu po pár sekundách strácate. Vhodná farba  vlasca je číria.

Spôsob vedenia nástrahy:

Každá nástraha si vyžaduje trošku iný spôsob vedenia a inú rýchlosť. Pričom boleň je ryba, ktorá dokáže vyvinúť najväčšiu rýchlosť , tak sa treba tomu prispôsobiť aj pri vedení nástrahy. Čím pomalšie budeme viesť našu nástrahu, tým lepšie si ju dokáže predátor pozrieť a zistí, že čo je to zač. Dôležité je teda naozaj rýchlo viesť nástrahu, aby nemal čas si ju pozrieť a aby na ňu zaútočil ako na utekajúcu korisť. Pri vedení malých plandaviek treba asi raz tak rýchlo ťahať ako pri bežnom vláčení plandavky.Vhodné farby plandaviek sú čisto strieborné a pri takomto ťahaní imitujú rýchlo plávajúci poter rybky. Pri chytaní na bežného voblera s nízkym ponorom tiež zrýchlime asi raz tak ako pri bežnom vedení. Tu do poručujem používať voblerov so štíhlym telom a napodobňujúcim beličku. Teda farba voblera by mala byť strieborná alebo biela a na škodu nebude, keď bude mať bledo zelený alebo hnedý chrbátik.  A v žiadnom prípade nepoužívať všelijaké atrapy rýb s flo-farbami alebo všelijakými nereálnymi kresbami. Nejdeme chytať štuku ale boleňa!


Ešte malá rada na záver:

Treba používať karabínku s obratlíkom na rýchle menenie nástrahy ale táto karabínka by mala byť malá ale zato dosť tvrdá, aby odolala pri zábere a pri následnom priseknutí.  Samozrejme aj pri zdolávaní, lebo po každom záseku ryba smeruje dolu prúdom a vy nebudete bojovať len s veľmi silnou rybou ale aj s veľmi silným prúdom a vaša zostava bude patrične preverená.

PETROV ZDAR.
Matúš Nemec
Viac sa o Matúšovi Nemcovi dozviete aj na jeho Facebooku – škola prívlače Matúš Nemca

Galéria

fotka č.1809fotka č.1808fotka č.1807fotka č.1806fotka č.1805fotka č.1804fotka č.1803


Komentáre

meno *

email *

text *

Pláva ryba vo vode? (ochrana proti spamu) *

Váš e-mail nebude zverejnený.