Ako byť úspešný na pretekoch?Je máj a pre mnohých rybárov začína hlavná sezóna...

Dnes si povieme niečo k tomu, ako byť úspešný na pretekoch, a najmä, čo pre to treba spraviť.


Je máj a pre mnohých rybárov začína sezóna. V tomto období často organizácie zabezpečujú preteky pre členov, ale aj verejnosť. Väčšinou sú to takzvané gulášové preteky. Čo to vlastne znamená gulášové preteky? To sú preteky, kde pretekári môžu použiť všetky metódy povolené v danom období, teda lov na položenú, plávanú atď.
Do lovu na položenú sa ráta klasický kaprársky spôsob s použitím policajta. Druhým a dnes dosť moderným spôsobom je lov na feeder,  kde rybár sleduje záber na špičke udice.
Spôsob lovu na plávanú sa rozdeľuje len podľa toho, či plavák je upevnený na vlasci na pevno, alebo je priebežný.
Toto je také základné rozdelenie a skúsime Vám poradiť, ktorú techniku je lepšie zvoliť. Nedá sa povedať, že existuje len jeden účinný spôsob. Keby sme to tvrdili, tak by sme isto klamali. Každá organizácia má iné pravidlá pri love na takýchto pretekoch. Pokúsime sa Vám ukázať všetky, s akými sa môžeme stretnúť a poradíme aj vhodné kŕmenie pri každej príležitosti.

Spočítavanie centimetrov.

Asi najčastejšími podmienkami na takýchto pretekoch je spočítavanie centimetrov ulovených rýb a následné zapisovanie do listiny pretekára. Pri takýchto pretekoch rozhoduje to, aká ryba sa boduje:
- každá ulovená ryba (väčšinou sa zarátava len ryba s min. lovnou mierou)
- konkrétny druh - napr. iba kapor

Lov na váhu.

Ďalšia varianta je chytať na váhu. Tu treba dobre zvážiť, aká bude Vaše cieľová ryba. Danú vodu by ste mali poznať a mali by ste vedieť aká obsádka rýb je tam najčastejšie chytaná. Ak ste schopný za 2 hodiny chytiť jedného mierečného kapra 40 – 50cm s váhou od 1,2 – 2 kg alebo za tú istú dobu chytiť 30 pleskáčov taktiež mierových 30+ a pričom jeden pleskáč má priemernú váhu 250 – 300g, treba sa jednoznačne zamerať na pleskáče a nie samozrejme čakať, či sa ulakomí nejaký urastený kapor.
Rozhoduje to, na akú rybu sa zameriame a ako je hodnotená, teda bodovaná. Preteky môžu byť čisto len o love kapra, a tak je najvhodnejšia metóda lov na feeder alebo plávanú. Vy, ako rybár, by ste mali vedieť čo je to za voda, na ktorej budete chytať  a či je hlboká alebo naopak plytká.  Podľa toho si treba zvoliť aj metódu chytania. Najlepšia voľba na hlbokej vode je chytať na feeder a zase na plytkej vode je to lov na plávanú. Prečo práve takáto varianta zvolená na danú partiu vody? Jednoduché. Keby ste chytali s feedrom na  plytkej vode, kde má vodný stĺpec 1 – 1,5 a nahadzujete tam kŕmitko, ktoré má celkovú hmotnosť cez 50g, tak rybu čo máte na kŕmnom mieste vyrušíte a bude jej trvať  veľmi dlho pokým sa zase vráti na kŕmne miesto. Vy týmto strácate strašne dlhú dobu čo ste pri plávanej už za tú dobu mohli mať zdolané 2-3 ryby. A naopak, na hlbokej vode je viac efektívne chytať na feeder lebo na väčšom stĺpci vody nevadí, že kŕmitko  s hmotnosťou 50g+ padne na hladinu. Pri takom stĺpci to ryba nebude vnímať a bude dobré, keď jej kŕmitkom budete postupne prinášať novú a novú potravu.

Pri oboch metódach je dobré nahadzovať vždy na rovnaké miesto. Tým docielite, že ryba sa bude držať viac-menej v jednom kŕmnom mieste, ako keby  mala hľadať potravu roztrúsenú viac ako 15 m. Čím je presnejšie kŕmenie a zároveň aj nahadzovanie, tým sa  Vám zvyšujú vaše šance na ulovenie viacerých rýb a takisto aj na možné umiestnenie sa v pretekoch. Existujú malé pomôcky a triky pri oboch spôsoboch, aby ste chytali na rovnakej vzdialenosti. Pri plávanej sa používajú ceruzky na označenie silónu. Tým dosiahnete vždy rovnakú vzdialenosť nahadzovania. Zase pri feedri  si vlasec zaklipujete do klipu na navijaku a tak isto docielite, že pri nahodení nám zastane vlasec na klipe a neprehodíte vaše kŕmne miesto.
Dobrá rada: aj tu je dobré si označiť posledných pár centimetrov silónu takouto ceruzkou, keby ste boli nútení pri zaseknutí odklipovať vlasec a zdolávať rybu. Tým neprídete o vzdialenosť a po zdolaní ryby si zase zaklipujete vlasec na rovnakom mieste. Pri oboch metódach je ale potrebné si na druhej strane oproti Vám nájsť oporný bod, na ktorý budete nahadzovať a pri označení alebo zaklipovaní vlasca, ste schopný nahadzovať presne. Pri dodržaní týchto rád sa aj menej skúsený rybár dokáže trafiť do priemeru 2-3 m, a tým Vaše kŕmenie a lov sústredíte na jedno miesto.


Kŕmenie:

Čo sa týka kŕmenia, či pri feedri alebo pri plávanej sa nerobí nejaký rozdiel. Jediný rozdiel sa robí pri zvolenej cieľovej rybe. Na každý druh ryby je špecifické krmivo. Preto je dobre vedieť dopredu, na aký druh ryby sa chystáte zamerať.

Krmivo na kapra:
Na lov kaprov je dobré zvoliť krmivo z hrubšou konzistenciou a nie strašne jemné až prachové. Chceme na lovné miesto nalákať kapre a nie bielu rybu. Do takéhoto krmiva je vhodné zamiešať aj dopredu namočené ovsené vločky, kukuričný pagáč, zrná sterilizovanej kukurice a pod. Krmivo by malo obsahovať teda väčšie čiastočky, aby nelákala drobnú rybu, lebo tá ho nedokáže tak rýchlo zhltnúť. Odporúčame si krmivo pripraviť aspoň 2 hodiny pred pretekom, aby sa všetky chute poriadne premiešali a krmivo nabralo potrebnú vlhkosť.
Odporúčané množstvo krmiva je: 2 kg kaprového krmiva, 250g ovsených vločiek, 0,5kg kukuričného pagáču a jedna 340g plechovka sterilizovanej kukurice. Pred kŕmením si treba spraviť z kŕmnej zmesi gule vo veľkosti pomaranču pri hádzaní rukou na kŕmne miesto, alebo pri kŕmení prakom vo veľkosti mandarínky. Na prvé kŕmenie je potrebné nahádzať, alebo nastrieľať polovicu týchto kŕmnych gúľ a ostatné prihadzovať postupne, ak by ste zbadali, že na lovnom mieste nie je veľký počet rýb. Postupne začnete viac prikrmovať sterilizovanou kukuricou a prestanete kŕmiť kŕmnou zmesou. 

Krmivo na kapre + pleskáče:
Pri chytaní oboch druhov rýb je vhodnejšie stredne jemné krmivo. Do tohto krmiva je potrebné zamiešať tekutý posilňovač s príchuťou patentky, zrná sterilizovanej kukurice a mŕtve kostné červy. Tie jednoducho doma zavaríme horúcou vodou a necháme ich odtiecť z vody a postupne ich zamiešame do krmiva. Dajú sa použiť aj živé ale v malej miere,  lebo pri robení kŕmnych gulí vám kostné červy guľu rozbijú a pri hádzaní alebo strieľaní z praku na kŕmne miesto sa vám počas letu budú rozpadať,  a tým zakŕmite aj nežiaduce miesta. 
Odporúčané množstvo krmiva: 3-4 kg pleskáčového krmiva, 3 dcl zabarených kostných červov, 1 dcl živých kostných červov, 340 g plechovka sterilizovanej kukurice, 0,25 l tekutého posilňovaču. Tak isto aj tu si treba spraviť kŕmne gule a na začiatok treba naraz na kŕmne miesto nahádzať alebo nastrieľať prakom 10 – 12 kŕmnych gúľ. Tu na kŕmne miesto netreba strieľať sterilizovanú kukuricu, a keď predsa, tak v malom množstve. Počas preteku na lovné miesto prihodíme 2 kŕmne gule asi tak každých 15 minút, to však záleží od intenzity záberov. Nemôže sa stať, aby nám ryba z kŕmneho miesta odišla, lebo stratíme kopec času aby sme ju zase na naše kŕmne miesto nalákali.

Tieto dve metódy sú určite najvhodnejšie na ulovenie čo najviac rýb, a tým pádom aj najväčšia šanca sa umiestniť na stupni víťazov. Netreba sa báť zainvestovať trochu viac financií do kŕmneho materiálu, keď chceme zabojovať o popredné miesta a prípadne sa aj postaviť na stupienok víťazov. Veď sme prišli bojovať o prvé miesto, tak musíme niečo pre to aj spraviť a teda aj zainvestovať.  Ako  sa vraví, pripravenému šťastie praje, tak veríme, že aj tieto rady a skúsenosti Vám pomôžu dostať sa na popredné miesta,  kde ste ešte nikdy neboli. Potom si možno spomeniete na tento článok, ako sme Vám postupne opisovali postup čo a ako máte chystať a čoho koľko treba použiť. Možno nám v hĺbke duše dáte aj za pravdu, že sme sa Vám snažil poradiť najlepšie ako sa len dalo. Ale ani tieto rady a skúsenosti Vám nepomôžu vyhrávať, pokým sa aj Vy sami o to nepričiníte a nespravíte pre to všetko, aby ste zabojovali.

Prajeme Vám veľa šťastia na pretekoch a úspešné zahájenie novej sezóny.

Pre stránku Hrdý Rybár Matúš Nemec.

Viac informácií o autorovi článku sa môžete dočítať tu.

PETROV ZDAR.

Galéria

fotka č.1739fotka č.1738fotka č.1737fotka č.1736fotka č.1735fotka č.1734fotka č.1733


Komentáre

meno *

email *

text *

Pláva ryba vo vode? (ochrana proti spamu) *

Váš e-mail nebude zverejnený.